Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak správně používat klimatizaci

Klimatizace je stále častějším vybavením bytů i kanceláří. V horkých letních měsících poskytuje nedocenitelnou úlevu od tropických teplot, přesto je ale potřeba zacházet s ní opatrně. Její nesprávné používání může vést k nepříjemným zdravotním problémům.

Kde hrozí nebezpečí

Většina případných zdravotních problémů je spojena s příliš intenzívním chlazením místností. Pokud dodržíte několik bodů správného používání nástěnné klimatizace, nemusíte se o své zdraví bát.

1. Nejdůležitějším bodem je správné nastavení teploty, na jakou budete místnost vytápět. Teplota interiéru by neměla překročit rozdíl 5°C oproti venkovnímu prostředí. Pokud je tedy venku 30 °C, nejnižší doporučená teplota v místnosti je maximálně 25 °C

2. Proud studeného vzduchu by nikdy neměl proudit přímo na vás. Chladný vítr je typickou příčinou letních viróz. Pokud tedy uvažujete o instalaci klimatizace do domu, poraďte se s architektem, kam přístroj umístit, tak aby například při spánku nikoho neobtěžoval.

3. I klimatizovaná místnost by měla být pravidelně větrána. Pokud používáte klimatizaci v prostorách, kde trávíte hodně času (například v zaměstnání), dejte si pozor, abyste místnost pravidelně větrali. I když nejmodernější klimatizace fungují jako účinná čistička vzduchu, čerstvý vzduch do budovy nepřivádějí.

4. Pozor na pitný režim. Většina klimatizací vysouší vzduch, pokud tedy nemáte přístroj se zvlhčovačem (jsou jím vybaveny třeba některé klimatizace Samsung) počítejte s tím, že byste měli přijímat více tekutin.

5. Omezte střídání prostředí s výrazným rozdílem teplot na minimum. Čím menšímu počtu teplotních šoků tělo vystavíte, tím víc šetříte vaši obranyschopnost.

Pokud budete přístroj používat s mírou, vaše zdraví je v naprostém bezpečí a vy si můžete naplno užívat všechna pozitiva, které klimatizace přináší. Nejedná se pouze o chlazení ale podle tipu přístroje také o vytápění, čištění čí zvlhčování vzduchu. Pokud klimatizaci budete používat správně, udělá pobyt v místnosti maximálně komfortním.