Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Krbová kamna z litiny jsou sázkou na jistotu

litinova kamna - hede-kamna.cz

Díky variabilnímu designu skvěle vypadají, navíc nabízejí vynikající výhřevnost, dokonalé a čisté spalování. Jejich robustnost je zárukou spolehlivé funkčnosti, odolnosti a dlouholeté životnosti. Není proto divu, že představují velmi častou volbu těch, kdo si chtějí dopřát stylový tepelný komfort svého domu či bytu.
Hořící plameny živého ohně jsou tou správnou ingrediencí potřebnou k vytvoření hřejivé domácí atmosféry. Jsou-li navíc spoutány litinovým ohništěm a pláštěm, nabízejí i řadu dalších benefitů. Jde především o tvarovou stálost tohoto osvědčeného materiálu a jeho odolnost proti propálení. Struktura litiny navíc umožňuje rovnoměrný výdej tepla i dlouho po vyhasnutí kamen, jež jsou – nejen z tohoto důvodu – optimálním otopným tělesem vhodným k celoročnímu vytápění obytných prostor všech typů. Ať už jde o chaty a chalupy, nebo byty či domy určené k trvalému bydlení, všude mohou posloužit jako doplňkový či hlavní zdroj tepla. Produkty opatřené výměníkem tepla lze i zapojit do celkového systému vytápění.

Podle vzhledu

Design kamen, jež budou doplňovat náš obytný interiér, je samozřejmě velmi důležitý. Nejde jen o jejich tvar a způsob umístění do interiéru, ale také o velikost prosklení, a z něho vycházející míru průhledu do plápolajícího ohně. K nejatraktivnějším patří samozřejmě produkty určené k zavěšení do prostoru, ať už využívají oválného či hranatého ztvárnění, efektně prosklené ze tří, nebo dokonce i ze čtyř stran. Svoje kouzlo však mají i kamna instalovaná ke stěně či volně na podlahu. Vzhled kamen ovlivňují rovněž další materiály použité k jejich obkladu, například sklo, nebo vysoce atraktivní, a zároveň akumulační mastek. Design však samozřejmě nesmí „přebít“ ostatní určující parametry, jež jsou rozhodující pro výběr vhodného produktu do konkrétních prostor.

Výkon a otop

K hlavním ukazatelům patří samozřejmě jak velikost vytápěného prostoru, tak i způsob a intenzita využívání otopného tělesa. Vždy je potřeba brát zřetel nejen na hodnotu nominálního výkonu kamen, ale i na rozsah jejich výkonu. Jiné požadavky jsou na kamna určená do nízkoenergetického a pasivního objektu, jiná do starší zástavby s nižší hodnotou zateplení. Podstatnou součástí správně fungujícího otopného tělesa je rovněž možnost dostatečné regulace jeho výkonu, nejlépe termostatická, u kamen je důležitá také jejich schopnost akumulovat (udržet) teplo. Zajímejte se o spotřebu paliva, vyjádřenou v kilogramech na hodinu, a samozřejmě i o účinnost samotného spalování. Velmi dobře jsou na tom například produkty, jejichž spalovací komora je vybavena zadní stranou z extrémně žáruvzdorného vermikulitu, zajišťující dvojí spalování, tedy využití plynů vytvořených ohněm. Dalším neopomenutelným parametrem výběru litinových krbových kamen je používaný otop, od něhož se pak odvíjí i typ roštu, systém čistění topeniště nebo velikost prostoru pro vložení paliva. Čím je větší, tím mohutnější polena lze spalovat, a tím méně často je nutné přikládat, zvláště v kombinaci s dvojím spalováním. Většina litinových krbových kamen je sice určena k vytápění dřevem, na trhu jsou však i produkty, v nichž lze topit uhlím či plynem.

Více o litinových krbových kamnech naleznete na www.hede-kamna.cz