Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Úniky tepla a ztráty energie

Foto: Oknoplastik

Které části domu způsobují největší tepelné ztráty? Je možné ztrátám zamezit? Na co si dát při stavbě nového domu pozor? Jak jsou na tom se ztrátami tepla novostavby a jaké jsou úniky ve starších domech? Největší ztráty tepla bývají obvykle okny, stěnami budov, ale také i střechou. Díky moderním technologiím a materiálům, které vstupují do stavebnictví, se daří u starších budov tepelně izolační vlastnosti budov významně zlepšit pomocí jejich zateplení. Novostavby jsou na tom mnohem lépe, protože na kvalitní zateplení, včetně veškerých úsporných prvků, se pamatuje již ve fázi projektu.


Nejrizikovější částí domu jsou jednoznačně okna

Netěsnícími okny uniká až 30 % tepla, a to i když jsou na první pohled ve slušném stavu. U starých oken, s poškozenými rámy a špatně zasklenými jednoduchými skly, je to ještě mnohem víc. Odborníci varují, že takovými okny může unikat až desetkrát více energie nežli stěnou budovy. V dnešní době, kdy jsou energie stále dražší, se naštěstí většina lidí již rozhodla stará okna vyměnit za nová dřevěná eurookna či plastová okna, která jsou energeticky korektní nebo alespoň stará okna opravili a opatřili je izolačními dvojskly či trojskly s odrazivou fólií. Ta zajišťuje, že teplé sluneční záření se dostane dovnitř domu, ale neunikne ven. Za vytápění, a to až 10 %, vám může ušetřit i vhodně zvolená exteriérová stínící technika v podobě předokenních rolet, které se umí samy zavřít v závislosti na snížení teploty.

Okna a jejich tepelné ztráty v novostavbách

Kvalitu a správný typ oken je nutné řešit i v novostavbách či domech s nízkou spotřebou energie, a to již během projektu, protože solární zisky mohou vyrovnat velkou část celkových energetických ztrát. V současnosti existuje také mnoho druhů izolačních zasklení, které jsou charakterizovány různými solárními a izolačními vlastnostmi. Nejdůležitější vlastností je součinitel prostupu tepla, další pak prostup tepelného slunečního záření. Kombinací těchto dvou vlastností můžete významně ovlivnit celkovou energetickou bilanci plastových i dřevěných oken v zimním období a naopak chrání vnitřní místnosti před nežádoucí sluneční energií v létě.

Není izolační sklo jako izolační sklo

Při volbě ideálního okna pro váš dům či byt je dobré si také uvědomit, že i izolační skla se od sebe mohou zásadně lišit. 1. generace dvojskel, která se dříve používala, tvořily dvě skleněné tabule vyplněné pouze vzduchem. Ta však dosahovala součinitele prostupu tepla Ug = 2,5 až 3,0 Wm-2K-. Nová generace izolačních skel má koeficient daleko příznivější. Díky použití skel s nízkou emisivitou a speciálních plynů ve výplních se mohou skla pyšnit Ug < 1.15 Wm-2K-1. Při řešení otázky, která se týká tepelně izolačních vlastností oken, bychom neměli zapomenout ani na balkonové dveře. Pro ně platí vše, tak jako u oken, a navíc musíte vzít v potaz, že balonové dveře zasahují až k zemi, kde bývá největší „průvan“.

Uvažujete-li o nových kvalitních energeticky úsporných oknech, kontaktujte společnost Oknoplastik. Odborníci, kteří se výrobou oken zabývají více než 15 let, vám zodpoví všechny vaše dotazy. Na okna vám mohou nabídnout záruku až 40 let.