Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Ušetřit na vytápění s elektrickým topením? I to je možné

Elektrické přímotopy - ilustrační obrázekNa topení připadá jedna z největších částí rodinného rozpočtu a tvoří tak velký podíl našich výdajů. Proto jakákoli cesta, jak náklad na topení snížit bývá vítána s otevřenou náručí. Neřekli byste ale, že elektrické topení by mělo být zrovna tím úsporným řešením? Uvidíme.

Elektřina je sice drahá, ale pokud jí můžete efektivně topit, aniž byste jí spotřebovali příliš mnoho, může se vám takové topení skutečně vyplatit.
Navíc v některých místech ani jiné alternativy vytápění není možné použít. Jakou formu by tedy mělo mít elektrické topení, aby mohlo být považováno za úsporné?

Mezi typické představitele elektrického topení patří přímotopy. Ty ale nejsou u většiny lidí v příliš dobrém světle, co se týče úspor. Není ale přímotop jako přímotop. Jistě běžné topné konvektory jsou skutečně požírači elektřiny. Co ale takové sálavé panely? Infrapanely nebo sálavé panely fungují na jiném principu. Neohřívají totiž primárně vzduch, ale objekty v místnosti. Teplo pak prostupuje rovnou vámi a vy máte pocit většího tepla, i když vzduch je chladnější. Není tedy potřeba vytápět na tak vysokou teplotu. Navíc jsou panely atraktivně designově zpracované, takže dokonale zapadnou do moderních interiérů. Mohou mít skleněnou, kamennou nebo plechovou podobu a zavěšují se buď na stěny nebo ke stropu, což je efektivnější.

Akumulační kamna - ukázka realizace

Druhou variantou úsporného elektrického vytápění jsou akumulační kamna. O těch je toho patrně známo více. Jsou vybavena výhřevným jádrem, které při odběru energie vstřebává teplo a udržuje ho po dlouhou dobu. Následně se z něj pak dá topit. Důležitým faktorem je tu rozdělení odběrového proudu na denní a noční. Kamna se nabíjejí přes noc nočním proudem, který je výrazně levnější a pak mohou topit přes den, aniž by odebírala drahý denní proud. Oba typy topení lze napojit na termostaty a ještě tak vytápění zefektivnit.