Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Venkovní žaluzie a rolety Climax – správná volba pro úsporu energie

Stupňující se nároky na kvalitu bydlení a neustálý tlak na úsporu energie vede obyvatele rodinných domů i bytů k používání venkovních žaluzií a rolet. Svými vlastnostmi zaručují nejlepší ochranu proti slunci a v letním i zimním období výraznou úsporu energie.

Venkovní žaluzie jsou díky svému umístnění před okny jednou z nejúčinnějších tepelných ochran budov. Při staženém stavu odráží sluneční paprsky a nedovolují jejich proniknutí do interiéru. Tím příznivě ovlivňují tepelné podmínky uvnitř budovy, aniž by bylo použito dalších elektrických zařízení, např. klimatizace. Pomocí naklápění lamel umožňují plynulou regulaci denního světla, a současně umožňují přirozené větrání otevřeným oknem. Mohou být ovládány klikou nebo motorem a vyznačují se dlouhou životností a barevnou stálostí.

Na trhu se stínicí technikou existuje řada typů venkovních žaluzií. Liší se především tvarem, šířkou lamely a typem ovládání. Nejžádanějším typem je venkovní žaluzie C-80 s lamelou o šíře 80 mm a tvarem písmene C. Žaluzii lze použít k zastínění ploch o rozměru až 16 m2. V případě požadavku zákazníka, aby svazek lamel po stažení žaluzie zabíral co nejmenší prostor před okny, lze volit mezi typy C-80 CC nebo F-80. Technicky nejdokonalejší jsou žaluzie s tvarem lamely Z, které se vyrábějí s šířkou lamely 70 nebo 90 mm. Lamely jsou na hranách opatřeny těsněním, které zajišťuje jejich dokonalé doklopení a tím i maximální zastínění. Pokud zákazník hledá pro zastínění menších ploch ekonomičtější variantu, může použít žaluzie EXT-50, které mají lamely šířky 50 mm.

Venkovní rolety lze využít nejen jako ochranu proti slunci, ale i jako zábranu před únikem tepla skrz okenní otvor. Díky svým tepelným vlastnostem výrazně zvyšují izolační schopnosti oken, které současně chrání před nepříznivým počasím a znatelně tak prodlužují jejich životnost. Představují také vynikající protihlukovou ochranu. Znesnadňují vniknutí nežádoucích návštěvníků do domu, protože jsou proti nadzvednutí chráněny speciální pružinou. Jejich ovládání je různorodé. V oblibě je komfortní ovládání motorické, ale využít lze i ovládání ruční.

Při výběru venkovních rolet je velmi důležité, zda plánujete rekonstrukci, či stavíte nový dům. Pokud nechcete zasahovat do fasády a oken domu, jsou nejlepším řešením předokenní rolety s horním boxem. Roleta se snadno umístní přímo před okno, bez nutnosti stavebních úprav. Pokud uvažujete o nové fasádě, lze využít roletu s podmítkovým boxem. Box je v tomto případě zcela schován pod fasádou a je prakticky při pohledu na dům neviditelný. Ideálním stavem je volba venkovního stínění již při studii či projektu rodinného domu. Zde lze využít buď nadokenní rolety, nebo rolety umístěné přímo do překladu. V obou případech je box skryt ve fasádě domu.

Pokud Vás tyto řádky přesvědčily o důležitosti venkovních žaluzií a rolet, navštivte www.danex-service.cz , kde se dozvíte více.