Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Výběr střešního okna

Pokud uvažujete o přestavbě podkrovního bytu, nebo máte domek a nepotřebujete půdní prostory využívat ke skladování starých nepotřebných věcí, ale raději je použijete k bydlení, rozhodně se neobejdete bez střešních oken.

Které vybrat

Jejich nabídka je široká. Hlavním důvodem jsou různé tipy střech, okna se tedy musejí vybírat podle různých druhů zkosení. Nejběžnější jsou okna kyvná. Osa je umístěna uprostřed, takže se dá otevřít a otočit až o 180⁰. To je na jednu stranu praktické při údržbě, na druhou stranu nebudete mít s otevřeným oknem moc příjemný výhled. Kyvná okna jsou vhodná při sklonu střechy mezi 40⁰ a 90⁰.

Pokud toužíte po neomezeném výhledu, při otevřeném okně, nebo má vaše střecha sklon mezi 15⁰ a 55⁰, budete nejspíš vybírat mezi okny výklopnými. Panty takového okna jsou umístěny u jeho vrchní části, dá se tedy pohodlně otevřít, nastává zde ovšem problém s jeho mytím.

Vyplatí se zapřemýšlet také nad vhodnou tepelnou izolací, nejen u okna ale všeobecně v oblasti celého podkroví. K největším únikům tepla dochází právě střechou. Podkrovní tepelné izolace nabízí například společnost Isover.

Moderní trendy

Pokud máte rádi nejmodernější trendy, jednoznačně vás zaujme řada nejrůznějších technických vylepšení, kterými můžete vaše střešní okna vybavit. Mezi nejpropracovanější patří jednoznačně střešní okna Velux. Tato okna si můžete nechat osadit skly, se zvýšenou ochranou proti hluku, slunečním paprskům, nebo rozbití.

Potěší také propracované automatické systémy otevírání. K otevření a zavření okna vám bude stačit pouze dálkové ovládání. Některé varianty používají solární napájení, takže se nemusíte bát ani elektrické spotřeby.

Vývoj nových oken neustává a tak se můžete těšit na další nová vylepšení. Je pravda, že širší nabídka většinou přináší komplikovanější orientaci ve zboží a složitější vybírání, na druhou stranu nepochybujte o tom, že si vyberete přesně podle vašich představ.