Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Letní pohoda v designovém stínu

stínící technika

Skutečně komfortní odpočinek v zahradě či na terase se rozhodně neobejde bez prvků, které vám zajistí příjemný stín. Žár a přílišná intenzita slunečních paprsků totiž může být nejen nepříjemná, ale také zdraví nebezpečná.

Naštěstí produktů, které se postarají o účinné stínění, je na trhu celá řada. Jsou vyrobeny z odolných materiálů, jež nemají problém s měnícím se počasím a náročnými podmínkami, navíc díky svému sofistikovanému vzhledu dodají zahradě či terase skutečně dekorativní vzhled s puncem designu. Vývoj technologií se postaral také o jejich skvělé konstrukční mechanizmy a jednoduché ovládání.

Elegantní markýzy

Jejich nejdůležitějším úkolem je postarat se o příjemné prostředí, jež bude vhodné zejména pro zábavu a odpočinek, dodá potřebný stín v horkých dnech, při dešti zase umožní posezení v suchu. Jejich dobrou práci však oceníte nejen na terasách, ale i v místnostech, jež na ně navazují. Jde-li navíc o prostory orientované na jih, jsou bez adekvátního stínu v parném létě prakticky neobyvatelné. Venkovní markýzy se vyrábějí v mnoha tvarech, velikostech a variantách, jejich výběr je samozřejmě poplatný konkrétním podmínkám jednotlivých realizací, typu zahrady a domu, k němuž jsou určeny. Kromě klasických horizontálních lze instalovat i prvky vertikální, jejichž úkolem je chránit místo ze stran. U obytných objektů patří k nejfrekventovanějším produkty sklopné a výsuvné, u kterých se stínicí tkanina navinuje na ocelovou toč a svou spodní částí je zasunuta v předním hliníkovém profilu. Napnutí textilie mají na starost silná odpružená ramena, jež mohou být s ohledem na typ markýzy výklopná nebo kloubová. Materiály, z nichž se markýzy vyrábějí, musí být natolik kvalitní, aby zvládly celoroční expozici venkovním vlivům a klimatickým změnám. Pro konstrukce (upevněné na stěně nebo na stropě) se proto používají špičkové hliníkové slitiny a ocelové prvky s odolnou, například zinkovou povrchovou úpravou, chráněnou navíc vypalovaným lakem. Stálobarevné tkaniny v široké škále barev a vzorů (zejména z akrylových vláken) jsou díky speciálnímu způsobu tkaní a impregnaci (třeba s teflonovým efektem) odolné proti působení vody. Pokud jde o obsluhu a ovládání, může být manuální, mnohem pohodlnější je však vybavit stínění elektromotorem v kombinaci se senzorem větru nebo slunečního svitu, který reaguje na počasí a podle situace markýzu vysune nebo sroluje.

venkovní markýzy

venkovní markýzy

Sluneční plachty

S minimalistickými liniemi moderní architektury si ideálně rozumějí, k jejich kladům patří i fakt, že díky svému praktickému designu umějí zastínit velké plochy. Díky rozmanitosti tvarů, materiálů i konstrukčních prvků vznikají kompozice s unikátním vyzněním a efektním vzhledem, na němž se podílí i zvolená barevnost a způsob instalace. K uchycení může vedle stěžňů ze dřeva nebo z ušlechtilé kartáčované oceli posloužit také fasáda domu, stejně jako různé stěny a ploty. Moderní výrobní technologie předurčují odolné hydrofobní sluneční plachty k dlouhodobým realizacím, ty velkoplošné se však neobejdou bez dohledu odborníka na statiku. K oblíbeným patří prvky čtvercové či trojúhelníkové, lze však vyrobit plachty libovolných tvarů a rozměrů (od 5 po 100 m²). Takzvané trojrozměrné realizace s montážními body v různých výškách se osvědčily v roli textilní střechy. Užitečnou inovaci v tomto segmentu představují stínicí plachty, jež kombinují výhody markýzy (s možností textilii v případě potřeby stáhnout) a pevně instalovaného segmentu. Přes svou rozsáhlost se díky motorizaci snadno ovládají, lze je vybavit také automatikou s integrovaným čidlem reagujícím na sílu větru.

stínící plachta

stínící plachta

Moderní pergoly

Rozšiřují náš životní prostor, přibližují nás k přírodě a přitom nám poskytují pohodlí domova. Novodobé pergolové instalace vedle toho nabízejí moderní vzhled a dokonalou funkčnost. Jejich základem jsou dokonale promyšlené stabilní konstrukce, jež se vyrábějí obvykle z hliníku nebo dřeva. Dalším nezbytným prvkem jsou speciální odolné tkaniny, nebo hliníkové lamely, jež lze rovněž vzájemně kombinovat. Jednoduchý a praktický systém terasového stínění z hliníkových lamel je zajímavý polohovatelností jeho segmentů, což dovoluje ovlivňovat intenzitu prostupujícího světla a cirkulaci vzduchu, při celkovém zatažení je pak možné vytvořit celistvou střechu. Střešní stínicí prvky těchto realizací však už dokonalý komfort pod pergolou zajistit nestačí, proto je výrobci stále častěji doplňují bočními vertikálními díly, které se postarají jak o ochranu před nepřízní počasí, tak také o potřebné soukromí. Vedle eliminace negativního působení příliš intenzivních slunečních paprsků nebo větru jsou však také prostřednictvím odvodňovacích kanálků schopny odvádět dešťovou vodu. Díky kombinaci všech existujících speciálních součástí lze některé typy stínicích pergol téměř hermeticky uzavřít, což umožňuje jejich vytápění, a tedy také užívání v chladnějších dnech, nebo dokonce i v zimě. Stínění se dá ovládat manuálně klikou, nebo dálkově s pomocí elektrického pohonu.

pergola

pergola

Stín pod kloboukem

Potřebný komfort dodá letnímu odpočinku na zahradě také dobře vybraný slunečník, jenž vedle své užitné hodnoty a funkčnosti nabízí opět rovněž kvality dekorativní. Jeho hlavním úkolem je sice poskytovat stín a chránit před slunečními paprsky, ale jeho vzhled je neméně důležitý. Přispívají k němu jak použité materiály, tak rovněž typ konstrukce, střih „klobouku“, tvar, počet a velikost segmentů. K nejferekventovanějším patří otevírání a vypínání stínicí tkaniny nejen s pomocí klasického ovládání kličkou, ale také push-up systémem, díky němuž lze klobouk rozložit přesně v požadované výšce. Zajmavým funkčním detailem je rovněž krček, který umožňuje vyklopení klobouku, a díky tomu také zacílení stínu na konkrétní místo. Různorodé jsou i možnosti upevnění slunečníku: lze ho instalovat jako samostatný prvek v zahradě (do běžného podstavce, do betonové patky či do země), stejně jako například na venkovní zeď, zábradlí balkónu, na hranu nebo do vrchní desky stolu. Pokud jde o tvary, dlouhodobé oblibě se těší čtvercové a obdélníkové klobouky vyrobené z kvalitních akrylových tkanin rezistentních k vlhkosti, plísním, UV záření a vyblednutí. Slunečníky se však stávají také součástí různých kombinovaných instalací (například s markýzami), běžné jsou i realizace dvojité, trojité či vícenásobné. Sofistikované produkty lze vybavit také led osvětlením a tepelným infrazářičem.

slunečník

slunečník

Relaxace v altánu

Lze si pod ním zdřímnout, číst, stolovat, hrát si.. zkrátka pobyt ve stínu zahradního altánu dává relaxaci na zahradě nebo obecně v přírodním prostředí další příjemný benefit. Jde o výjimečně půvabné prvky s plochou, nebo (častěji) valbovou či stanovou střechou, jež je doplněna větracím vrchlíkem. Obvyklou součástí zahradního altánu jsou také bočnicové díly, díky nimž není třeba se vystavovat příliš intenzivním průvodním jevům aktuálního počasí. Jsou-li volně shrnuté nebo přivázané k opěrným sloupkům, fungují navíc také jako nepřehlédnutelný zdobný detail. Lze je doplnit rovněž moskytiérou proti hmyzu.Textilní segmenty z odolného stálobarevného a nepromokavého materiálu se zavěšují na nosnou konstrukci, která může být kovová, dřevěná či opletená umělým ratanem.

altán

altán

Text: Alena Müllerová, Foto: Archiv firem