Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak na zazimování chalupy

foto: Tokoz

Chataři a chalupáři tráví zimu obvykle ve svém trvalém bydlišti, takže jejich letní obydlí zůstává opuštěné. Největším nepřítelem je v zimě samozřejmě sníh a mráz, na který je chalupu třeba vhodně připravit.

Další riziko představují zloději nebo zvířecí návštěvníci, kteří by v chalupě či chatě mohli najít své zimní útočiště. Abyste při přípravě svého rekreačního objektu na zimu na nic nezapomněli, vyplatí se postupovat systematicky.

Od shora dolů

Ideální je začít u střechy a ujistit se, že do stavení nezatéká. Pokud objevíte nějaké poškozené místo, měli byste jeho opravu svěřit odborníkům. Zároveň je třeba zkontrolovat komín, který by certifikovaný znalec měl prohlédnout, případně vyčistit. Otevřený komín se vyplatí na zimu zakrýt, aby se do něj nedostala zvířata nebo voda. Ta by zamrznutí uvnitř mohla způsobit jeho roztržení. Nezapomeňte také pořádně vyčistit okapy. Pokud v nich zůstane spadané listí, držel by se na něm sníh, který by je mohl také poškodit. Pořádek udělejte i přímo pod střechou, tedy na půdě, kam se často ukládá velké množství nepotřebných věcí. Ty by se totiž mohly stát zimním útočištěm myší nebo jiných hlodavců, proto je vyhoďte, nebo bezpečně uložte. Proti hlodavcům se navíc můžete pojistit pastičkami nebo zvukovými odpuzovači. Na půdě také utěsněte všechny otvory, kterými by se zvířectvo mohlo dostat dovnitř.

Okna a dveře

Zkontrolujte výplň a nátěr oken a dveří, protože mrazivý vítr by je mohl citelně poškodit. Pokud je barva už stará a poškozená, s pomocí brusky nátěr odstraňte a dveře či okenice přelakujte mrazuvzdorným a voděodolným lakem. U dveří se přesvědčte, že jsou skutečně bezpečné, aby se v objektu přes zimu nezabydlel nezvaný host. Okna lze vybavit buď bezpečnostními skly, nebo uzamykatelnými okenicemi. Před odjezdem se rovněž vyplatí namazat zámky a panty nemrznoucím silikonem.


Nezapomeňte na vodu a energie

Jednou z nejdůležitějších věcí je vypuštění vody ze všech hadic, trubek a rozvodů. Při zamrznutí by totiž s největší pravděpodobností poničila potrubí, bojler, myčku nádobí, topení nebo záchody. Vodu kterou nelze zcela vypustit nebo odčerpat, alespoň upravte proti zamrznutí, například přidáním kuchyňské soli (stačí dvě až tři polévkové lžíce na litr). Další možností je přimíchání nemrznoucí tekutiny nebo denaturovaného lihu. Než chatu či chalupu definitivně před zimou opustíte, přesvědčte se, že jste vypnuli přívod vody, plynu a elektřiny. Ideálním řešením je dálkové vytápění, které může přes zimu na minimum fungovat. Temperace udržuje stěny objektu suché a chrání je proti vzniku plísní, pomůže i pohlcovač vlhkosti. Nakonec odmrazte a vymyjte ledničku, odstraňte potraviny ze sklepa nebo spíže, popřípadě je uschovejte do uzavíratelných nádob.

Text: redakce -ll-, foto: Tokoz, Next

Tagy: ,