Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak zařídit dětský pokoj v pár jednoduchých krocích

Zdroj: BigStock.com

Zařizujete dětský pokoj pro předškoláka nebo malého školáka a lámete si hlavu nad tím, jak zařídit, aby měl vše, co potřebuje? Poradíme vám, jak na to.

Čas na psací stůl přichází už u předškoláků

Předškolní dítě využívá pokoj převážně na hraní. To ale neznamená, že už malému předškolákovi nemůžete pořídit psací stůl. Právě naopak. Jako školák bude muset dělat domácí úkoly právě u psacího stolu. Předškoláka úkoly sice trápit nemusí, ale u stolu si může kreslit, hrát s modelínou nebo třeba stavět stavebnici. Ve školním věku pak pro něj bude sezení u stolu přirozenější. Na stůl pořiďte stolní lampu, která dostatečně osvětlí pracovní plochu.

Postel se zarážkou zachrání dítě od pádu

Při zařizování si pokoj rozdělte na několik zón. Samostatnou zónu tvoří spací část. Pro malé dítě je ideální postýlka, která bude mít po straně odnímatelnou zábranu. Malé děti se v noci často převalují a někdy i cestují po posteli. Díky zarážce budete mít jistotu, že se dítě během noci neskutálí na zem. Vhodnější jsou přízemní postele, nikoli palandy, protože rozespalé dítě může snadněji vstát a dojít si na záchod. Palanda je vhodnější pro starší školáky. U postele by neměl chybět noční stolek a dětská lampa. Pořiďte nějakou s veselým motivem. Bude se vám hodit, až budete před spaním číst pohádku.

Dopřejte dítěti prostor na hraní

Hlavní prostor je v dětském pokoji určitě ten na hraní. Pokud máte doma vinylové nebo plovoucí podlahy, pořiďte dítěti do pokoje koberec, aby nesedělo na studené podlaze. Ideální jsou dětské koberce, které se dobře čistí a zároveň izolují chlad od podlahy. Vyrábí se s krásnými dětskými motivy. Kluci určitě ocení koberec s motivem dálnice nebo kolejí v modrozelených barvách a holky se zamilují do barevných koberců s motivem zvířátek nebo pohádkových postaviček.

Díky zatemňovacím závěsům nebude vaše dítě ve spánku nic rušit

V dětském pokoji určitě nezapomeňte na stropnici, tedy centrální světlo, které osvětlí celý pokoj. Zvažte také koupi zatemňovacích závěsů. Dítě nebude v noci rušit světlo například od projíždějících aut, pokud bydlíte v rušné ulici, nebo od pouliční lampy. Navíc, pokud je dítě nemocné, můžete závěsy zatáhnout i během dne a zajistit tak dítěti ničím nerušený odpočinek. Na trhu opět najdete mnoho závěsů s krásnými dětskými motivy.

Bez úložných krabic na hračky se neobejdete

Do dětského pokoje nezapomeňte kromě běžného nábytku jako jsou skříně nebo prádelník nakoupit také krabice či regály na hračky. Do krabic si zvládne dítě uložit hračky samo a veselé motivy navíc krásně doladí vzhled celé místnosti. Pokoj ozvláštníte také samolepkami na zeď. Váš kluk nebo holčička si mohou motiv vybrat sami a určitě vám rádi pomohou ho nalepit. Na část stěny můžete nanést i speciální omyvatelný barevný nátěr, na který mohou děti bez obav kreslit.