Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Benefity bazénového zastřešení

Nejdůležitější a velmi příjemnou výhodou zastřešení venkovního bazénu je bezesporu prodloužení koupací sezony až na sedm měsíců v roce.

Zatímco v létě zastřešení výrazně omezuje odpar vody, v chladnějších dnech oceníte schopnost zajistit zhruba desetiprocentní zvýšení teploty vody (a tedy úspory energií na její ohřev). A konečně je tu rovněž výsledný vzhled bazénu, který – stejně jako celá zahrada – se díky zastřešení posune na vyšší level.

Podstatné zlepšení přináší zastřešení také v rovině bezpečnosti: chrání proti nechtěnému pádu do vody zejména děti a domácí zvířata. Zanedbatelné samozřejmě nejsou ani benefity v podobě menších nároků na údržbu a snadnějšího zazimování bazénu. Zamezením průniku UV záření navíc dochází k omezení rozkladu chlóru, což se příznivě odráží na delší životnosti nádrže, ale také v úspoře nákladů na prostředky, potřebné k dosažení a udržení kvality vody.

Hliník a polykarbonát

Jde o dva nejčastěji používané materiály, přispívající k výslednému vzhledu i funkčnosti bazénového zastřešení. Pro výrobu nosné konstrukce slouží obvykle hliníkové slitiny povrchově upravené buď eloxováním (proces elektrolytické oxidace, přinášející odolnost proti korozi a dekorativní vzhled), práškováním (výsledkem je odolnost proti poškrábání, vynikající vnější trvanlivost, vysoká chemická odolnost) nebo dřevodekorem (fóliování pod tlakem za vysokých teplot ve speciální peci).

Pro výplně jsou nejčastější volbou polykarbonátové desky různých typů, jež se liší tloušťkou (dutinkový: 10 nebo 8 mm, kompaktní: 4 mm) a zabarvením. Tento sice lehký, avšak vůči nárazům velmi odolný materiál má totiž výborné tepelně izolační vlastnosti, což se projevuje i na celkové životnosti zastřešení. Navíc je také schopen poskytnout vnitřnímu prostředí ochranu před ultrafialovým zářením.

Vlastnosti dutinkových polykarbonátů se odvíjejí od počtu komor, jež se podílejí na vzniku takzvaného skleníkového efektu. Využívají k tomu schopnost proměnit působení slunečních paprsků rozptýlených v atmosféře (i když je oblačno nebo zataženo) v energii ohřívající vodu a vzduch pod zastřešením i v noci nebo při chladném počasí. Například čtyřstěnný polykarbonát zvýší ve srovnání s dvoustěnným typem tepelnou izolaci o třináct procent.

K výplním celého zastřešení nebo jen některých jeho částí (čelní či boční stěny) se používají také kompaktní materiály charakteristické zejména skvělými optickými parametry. Polykarbonáty s povrchovou úpravou No drop zajistí stékání zkondenzované vody, takže se na vnitřních stěnách zastřešení neusazují kapky ani nečistoty. K dalším materiálům, používaným pro výrobu zastřešení, patří například makrolon, lexan, plexisklo, akrylát a jiné plasty.

Podchozí i nízké

Kromě výškových rozdílů je možné zastřešení bazénu dělit také podle mobility na pevná a pohyblivá. Nízké modely jsou určeny do zahrad, kde není možné nebo žádoucí narušit terén nebo vzhled pozemku. Co do funkčnosti sice zcela naplní očekávání, ovšem v zavřené variantě představují jisté omezení komfortu, takže vzhledem k výšce segmentů (cca 1,3 m) je koupání mnohem pohodlnější při jejich shrnutí.

Nesrovnatelně lépe jsou na tom z tohoto hlediska typy podchozí s výškou 2,0 až 2,5 metru. Prvky není nutné odsouvat, přesto je možné v bazénu nejen plavat, ale také se kolem něho pohybovat nebo odpočívat v zahradním nábytku i při nepříznivém počasí. Je však nutné mít na zřeteli výsledné vyznění celé realizace, především její integraci do okolního prostředí nejen z pohledu charakteru celého pozemku, ale také se zřetelem ke stylu obytné stavby. V současné době jsou trendy mobilní konstrukce sestávající z teleskopicky zasouvacích prvků.

Bez kolejnic bezpečněji

Jednotlivé segmenty zastřešení se mohou pohybovat buď po kolejnicích, nebo bez nich. Připevnění pojezdové dráhy na rovný podklad má několik variant: horizontální, vertikální nebo šikmou, jednou stranou na decking, druhou na stěnu domu. O počtu kolejnic rozhoduje množství prvků, z nichž se zastřešení skládá.

Pro realizace bezkolejnicové hovoří zejména fakt, že jsou mnohem komfortnější, a zároveň také bezpečnější: nehrozí riziko zranění bosých nohou, není nutné řešit problémy s odstraňováním nečistot, které se v pojezdových drážkách usazují. Plochu kolem bazénu po zasunutí segmentů pod sebe vůbec nic neruší. Jednotlivé prvky se díky kolečkům a vodicímu systému pohybují tiše, rychle, jednoduše, zejména pokud si pořídíte typ s elektrickým posunem na solární pohon. Systém je odolný také proti povětrnostním vlivům.

 

text Apolena Beaver, foto archiv firem