Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak vybrat automatickou pračku

Automatická pračka je dnes samozřejmostí v každé domácnosti. Aby vám stoprocentně vyhovovala, musíte se však držet několika základních pravidel.

Při výběru nic nepodceňujte. Ačkoliv vaše prádlo vypere každý model, při výběru nové automatické pračky rozhodujete, kolik času při jejím používání ušetříte a jak vysoký bude váš účet za vodu a elektřinu v budoucnosti. Musíte se také zamyslet, kam pračku umístíte a jaká kapacita bubnu vám bude vyhovovat. Na základní parametry které budete zvažovat se podívejte v následujícím článku.

Přední, nebo vrchní plnění?

Právě způsob plnění je často rozhodujícím faktorem. Bude mít zásadní vliv na práci se spotřebičem a odvíjí se od něj řada dalších parametrů.

  • Pračky s předním plněním jsou nejrozšířenější variantou a to především díky velké rozměrové variabilitě. Získáváte snadný přístup k bubnu, možnost vytvoření odkládacího prostoru na pračce, případně instalace sušičky do setu. Snadný přístup k bubnu a možnost opravdu velké kapacity patří mezi největší výhody praček s předním plněním.
  • Pračky plněné vrchem si pořizují zpravidla ti, kteří nemají dostatek místa pro otevírání předních dvířek. Perfektně se tak hodí do malých prostor, stejně jako pro ty, kteří chtějí při pořizování něco málo ušetřit. Jsou totiž zpravidla levnější. Jsou také vhodné pro ty, kteří se k bubnu nechtějí ohýbat – víko je pohodlně přístupné.

Vestavná, nebo volně stojící?

Vestavnou pračku oceníte především v případech, kdy nemáte k dispozici prádelnu, nebo dostatečně velkou koupelnu. Kvalitní vestavnou pračku můžete zabudovat třeba do kuchyňské linky a díky nižší hlučnosti, než u samostatně stojících modelů, o ní prakticky nemusíte vědět. Mezi nevýhody platí menší kapacita bubnu a často i vyšší cena.

Tip: Podívejte se na automatické pračky od výrobce Gorenje, které patří mezi ty nejlepší na trhu. Díky množství moderních funkcí vám usnadní práci a ušetří čas.  

U samostatně stojících praček se vám otevírá možnost obrovského výběru, ale pochopitelně i větších požadavků na prostor. Přesto můžete najít i takové, které vtěsnáte do velmi úzkého prostoru, například mezi umyvadlo a vanu.

Klasická, nebo kombinovaná?

Pokud v bytě nemáte dostatek místa pro set pračky a sušičky, a přesto nechcete mokré prádlo věšet, je zde pro vás řešení v podobě kombinované pračky se sušičkou. Musíte však mít na paměti, že kapacita sušení je často výrazně menší, než kapacita praní. Pokud tedy máte dostatek prostoru, vždy je efektivnější volbou set sušičky a oddělené pračky.

Jak je to s kapacitou bubnu?

Pokud žijete v domácnosti sami, pravděpodobně vám bude stačit malá kapacita bubnu. V případě že vás v domácnosti žije více, samozřejmostí by měla být kapacita od šesti kil. Kapacitu dobře zvažte, pokud totiž nebudete schopni buben naplnit, praní se prodraží. V opačném případě si přiděláte spoustu práce navíc s opakovaným praním.

Tip: Pro největší efektivitu by měl být buben vždy naplněn cca na 80% jeho kapacity. Tak dosáhnete maximální energetické úspory.

Chcete šetřit vodu a energii?

Spotřeba elektřiny je pravděpodobně nejsledovanější parametr praček. Nejúspornější pračky jsou označené A+, A++ a A+++ přičemž větší počet plusových znamének znamená větší úspornost spotřebiče.

Tip: Tyto informace vždy naleznete na energetickém štítku, který musí být součástí každého spotřebiče.

Možnosti úspor nabízejí také moderní funkce, například automatické zvážení prádla, díky kterému pračka využije jen tolik vody, kolik je nutné pro efektivní praní. Nezapomínejte, že úsporná pračka s vyšší pořizovací cenou se vám může časem finančně velmi vyplatit.

Tip: Nezapomeňte, že o pračku je třeba se také starat. Přečtěte si návod, jak vyčistit pračku levně a bez chemie.

Jak vybrat tichou pračku?

Pokud nemáte zrovna prádelnu v suterénu domu, bude pro vás hlučnost pračky velmi důležitým parametrem. Narazíte totiž na velké rozdíly a levné pračky mohou svou hlučností obtěžovat nejen vás, ale i sousedy. Mějte na paměti, že kvalitní pračky by měly vždy dosahovat hlučnosti pod 50 decibelů. Tuto hodnotu vždy naleznete na energetickém štítku tak, jako energetickou účinnost.

Jak vidíte, rozdíly v pračkách jsou velké a výběr není radno podcenit. Pokud se však zamyslíte nad základními body v tomto článku a vše dobře promyslíte, máte vyhráno.

Tip na závěr: Pokud hledáte další tipy pro výběr pračky, přečtěte si článek Jaký typ pračky byste měli zvolit. Dozvíte se zde např. jakými užitečnými funkcemi moderní pračky disponují.