Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


3 praktické kroky před pořízením bezpečnostních dveří

Certifikované bezpečnostní dveře každoročně zmaří tisíce pokusů o vloupání do domu či bytu. Pokud si chcete zajistit co nejúčinnější ochranu majetku, nechte si vyrobit bezpečnostní dveře na míru. Potřebovat k tomu budete několik technických údajů. Některé parametry si jednoduše zjistíte sami doma, jiné je naopak vhodnější zkonzultovat se specialistou. Odborné poradenství poskytují firmy obvykle zdarma.


Nepodceňujte přesnost měření dveří


Při boji s bytaři jsou milimetry nepřesnosti rozhodujícím faktorem pro to, jaké nářadí bude moci zloděj použít. Základem je tedy přesné měření, které určitě nepodceňujte. Vaše dveře musí ze všech stran přesně zapadnout do zárubní tak, aby mohla být plně využita jejich bezpečnost a funkcionalita. Začněte třeba u šířky dveří, která se měří v nejužším místě přímo na zárubni. „Bohužel většina zárubní ve staré zástavbě, ať již cihlové či panelové, není přesně zazděna a vznikají odchylky už v počátku. Pokud chcete mít jistotu správného měření, zavolejte si raději odborného specialistu, který dokáže pomocí správných nástrojů a měřidel odhalit i skryté nástrahy. Vyhnete se tak riziku drobné chybky, kvůli které byste později museli dveře, zakoupené v hobby marketu, například přiřezávat nebo nastavovat dřevěnými špalíky, aby vůbec sedly,“ doporučuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.


Nechte si odborně posoudit stav vašich zárubní


S ohledem na časté limity původních zárubní vám technik pomůže posoudit jejich stav. Kvalitní ocelové bezpečnostní dveře se dají vyrobit a namontovat tak, aby sedly i do stavebně nepovedených původních zárubní, ale i toto má své technologické limity. Samozřejmě nejlepší je nechat si doporučit zcela nové
bezpečnostní zárubně, které poskytují nejvyšší ochranu a mají řadu dalších výhod. „Jejich montáž je rychlá, snadná a čistá, mají integrované těsnění, které má oproti nalepovacímu mnoho výhod. Zárubně mohou mít i dvoudílnou konstrukci, která zaručuje přesnou instalaci dveří. Bezpečnostní zárubně jsou zároveň modulární. V praxi to znamená, že si v budoucnu můžete jednoduše pořídit nejnovější model bezpečnostních dveří bez nutnosti dalšího stavebního zásahu,“ přibližuje expert na zabezpečení Ivan Pavlíček.


Ujasněte si způsob otvírání dveří


Před koupí bezpečnostních dveří si ujasněte, zda se budou otvírat ven nebo dovnitř do místnosti a zda budete potřebovat pravé nebo levé dveře. Je to jednoduché a zvládnete to i bez technika. Zde je praktická pomůcka: postavte se ke dveřím a otevřete je směrem k vám. Nyní se podívejte na panty. Pokud je máte po vaší levici, potřebujete levé dveře, a opačně. Nicméně pokud už řešíte výměnu dveří i se zárubní, je v mnoha případech vhodnější změnit také jejich orientaci, aby otvírání nezasahovalo třeba do dalších dveří v chodbě nebo do prostoru skříně.