Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


5 nejčastějších chyb při zařizování interiéru. Děláte je také?

moderní byt

Stavíte nebo renovujete? Vrhli jste se do kompletní rekonstrukce interiéru? Ať už jsou důvody, proč jste otevřeli tento článek jakékoli, pak věřte, že po jeho přečtení budete zase o něco moudřejší. Na následující řádky jsme pro vás totiž připravili přehled nejčastějších chyb, kterých se při zařizování interiéru pravidelně dopouštíme. Děláte je i vy? Pro příště se jich už určitě vyvarujete!

Chyba č. 1: nevhodné dispoziční řešení

V každém bytě či domě existuje tzv. veřejná zóna, která zahrnuje kuchyni, předsíň, obývací pokoj a případně také pokoj pro hosty. Tyto prostory by měly být co nejblíže vstupním dveřím. Pokoje, do nichž mají přístup pouze členové rodiny, by pak měly být naopak řazeny ve vzdálenějších koutech domu či bytu. Časté chyby se dopouštějí také ti, kteří jednotlivé pokoje zařizují v jednotné výšce. Prostor je potřeba opticky rozbít za pomocí poliček, skříněk, záclon, závěsů či závěsných komod nebo knihoven.

Chyba č. 2: neladící podlahy, dveře a okna

Co se týče dveří, ty by měly být po celém bytě jednotného vizuálního stylu. Řada výrobců ovšem v dnešní době dodává na trh speciální série, v rámci kterých jsou v jednotném stylu zařízeny dveře plné, prosklené i zasouvací. U dveří, podlah a oken vsaďte na stejný nebo velmi podobný design a materiál. Vedle ovšem nešlápnete ani v případě, zvolíte-li zcela protichůdný barevný kontrast, jenž působí v moderních bytech velmi efektně.

Chyba č. 3: špatné barvy

Dávno pryč jsou doby, kdy v interiérech převládala jednotná bílá. Dnes máme na výběr nepřeberné množství barevných variant a kombinací, s nimiž ovšem někteří z nás neumí tak úplně pracovat. Zapomeňte na stěny vymalované v odstínech meruňkové nebo béžové a bukový nábytek. S takovou kombinací příliš parády nenaděláte. Přehnaná snaha o sladění barev působí poněkud nudně, výstřední a divoké barevné kombinace pak naopak nevkusně. Zkuste proto i zde razit zlaté pravilo „všeho s mírou“ a nechte se inspirovat třeba návrhy bytových designérů.

Chyba č. 4: špatně propojené interiéry

Máte v bytě několik otevřených zón a průchozích pokojů? Pak se snažte, aby spolu tyto interiéry vzájemně ladily. Toto pravidlo lze nejčastěji aplikovat u propojených kuchyní a jídelen, případně u vstupních hal, předsíní a obývacích pokojů. Snažte se průchozí zóny sladit do jednotného stylu, pohrajte si s barvičkami a nezapomínejte na nezbytné detaily, jež celkový dojem perfektně podtrhnou.

Chyba č. 5: pozor na kombinace stylů

Ať už se rozhodnete zařídit byt v jednotném stylu nebo budete aplikovat několik různorodých stylů, vždy začněte pečlivým plánováním. Nemáte-li se zařizováním interiéru zkušenosti, neváhejte požádat o radu odborníky a bytové designéry. Ideální je, pokud interiéry zařídíte buďto v rustikálním nebo moderním stylu. Určitým kompromisem může být rozdílné zařízení jednotlivých pater. V žádném případě ovšem nekombinujte starožitné věci s moderními imitacemi, čímž byste nadělali více škody nežli užitku.

Tagy: