Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


ARS.cz vyzdobilo 4D Center v Praze

Zcela unikátního projektu se účastnila firma ARS ve spolupráci se světoznámým umělcem francouzsko-izraelského umělce Yaacova Agama. Podle jeho návrhu natřeli pracovníci firmy fasádu budovy 4D Center v pražských Vršovicích.

Bývalá budova Chemapolu s šedou hliníkovou fasádou je dnes známá jako 4D Center – obchodně administrativní budova s celkovou plochou 30 000 m². Její fasáda nabízela velkou plochu, kterou Yaacov Agam využil beze zbytku. Plynulý a nenásilný přechod barev, které fasádu pokrývají, má za výsledek iluzi pohybu. Sám ji označuje za vizuální instrumentaci, tedy za vyjádření vztahu mezi hudební stupnicí barev a její fyzickou formou, která vytváří rozměr hudby pro oči.

Někdy se jí také přeznívá největší duha na světě. Aby tento projekt mohl vzniknout, bylo potřeba kromě samotného návrhu, na kterém pracoval Agam v pařížském ateliéru, zajistit kvalitní barvy a odborníky, kteří zvládnou práci provést. Barvy se vyráběly ve Finsku a míchaly se v Praze. Díky tomu můžete na budově pozorovat více než 300 různých barevných odstínů v dokonalé harmonii.

Přípravné a natěračské práce trvaly 2 roky, během kterých vzniklo unikátní dílo, které je zapsané v Guinessově knize rekordů jako dům s nejbarevnější fasádou.

Budova na severní straně evokuje teplými barvami pocit a energii léta. Fasáda na další straně zachycuje pocit zimy plynulým přechodem chladným modrých odstínů. Hlavní budova ukazuje krásu a magii jara a jeho skrytou energii. Vršek budovy – „koruna“ – představuje ve výrazu kinetického umění měnící se formy a krásu a magii stálých změn v životě.

Yaacov Agam – umělec čtvrté dimenze

Yaacov Agam považuje svět za otce kinetického umění. Zavedl do umění čtvrtý prostor – čas spojený s pohybem. Agam, se sám považuje za výtvarníka, a nikoliv designéra. Během své kariéry se podílel na projektech pro Elysejský palác, izraelského prezidenta či letiště J. F. Kennedyho v New Yorku.

Ke své práci na 4D Bussines Center Yaacov Agam řekl: „Když jsem poprvé budovu viděl, cítil jsem z ní chlad a nepřátelství. Bylo to, jako by z ní promlouvala všechna ta léta útisku, která vaše země prožila. Kdyby mi byla nabídnuta práce na rekonstrukci takové budovy kdekoliv na světě, tak bych ji nikdy nepřijal. Protože však k Praze chovám zvláštní cit, tuto práci jsem vzal. Při práci jsem používal jen barev. Nemohl jsem užít žádné tvary. Pražský projekt je dle mě nejhezčí a zároveň nejdůležitější v mém životě. Toto dílo, to je moje vyjádření sympatie a modlitba za šťastnější život lidí v České republice“.

Společnost ARS.cz vložila do projektu své dlouholeté zkušenosti s péčí o fasády domů a jejich nátěry. Její odborný a vyškolený personál si poradil i s tak náročným zadáním jako je nanesení velkého množství odstínů barev na velkou plochu. Velmi povedený výsledek jejich práce tak můžete každý den obdivovat ve Vršovicích.

 

Tagy: , ,