Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Barvy roku 2019 s vůní moře a dřeva

I kdybychom se o barvu roku nezajímali, stejně si nás najde. Zaplaví jarní výkladní skříně, překvapí v podobě nového očního stínu nebo zaujme na interiérových doplňcích.

Ovlivňuje podobu výrobků v mnoha odvětvích, včetně módy, nábytku, obalů nebo grafického designu. Nezasvěcený by si mohl pomyslet, že stačí ukázat prstem na jeden tón ve vzorníku barev. Skutečnost je ale daleko složitější. Odborníci z Institutu barev společnosti Pantone, architekti, designéři a technologové, hledají inspiraci v barevných trendech po celém světě. Zajímají se o nové technologie, materiály, textury, film, módu, design, nový životní styl. Tentokrát u nich zvítězil živý korálový odstín, jenž energizuje a zároveň oživuje svým jemným oranžovým podtónem (Pantone 16-1546 Living Coral). A protože i v tomto oboru existuje více názorů na věc, Institut barev Dulux společnosti Akzo Nobel jako královnu letošních barev určil medově hnědou (E4.22.49).

Korálová sluší doplňkům

Korálová není příliš užívaná barva a nejlepší uplatnění najde v módním a kosmetickém průmyslu. V interiérech jsme se s ní doposud setkávali výjimečně. „Pokud s ní budete zacházet citlivě a využijete ji ve správné kombinaci, množství i odstínu, vytvoříte neotřelý interiér ve velmi přitažlivém duchu,“ říká designér Josef Trkal, který by barvu roku v interiéru uplatnil nejlépe pomocí doplňků. Přeměna designu je tak podle jeho slov rychlejší, jednodušší a není časově náročná.

Ostatní vybavení, například pohovku, by designér pořídil v neutrálních tónech. „Až vás za rok, za dva korálová omrzí, nebude nijak složité interiér přiblížit nově vládnoucím trendům. Na stěnu bych korálovou barvu zvolil pouze jako doplňkovou, ale vždy ve správném odstínu, ten musíme vybrat na denním světle. Ideálně vypadá v kombinaci s bílou nebo šedou, také s petrolejově modrou barvou,“ doplňuje interiérový designér.

 

Kombinace s vůní moře

Korálová se skvěle páruje s kontrastním tyrkysem. Obě barvy jsou spojeny s mořskými hloubkami a jejich kombinace působí svěže. Interiér pojednaný těmito tóny lze doplnit obrazy s výhledem na moře, uplatnění najdou předměty dovezené z cest. Korálová je letní veselá barva, tyrkys naopak studený odstín, a právě proto se dokonale doplňují a v interiéru se mohou použít ve stejném poměru.

Další osvěžující kombinaci evokující podmořský svět představuje korálová s bledě modrou. Jasně modrou, azurovou je ale lepší nepoužívat společně s korálem. Tato dvojice působí křiklavě a příliš emocionálně. Pro obývací pokoj nebo ložnici se hodí varianta s krémovou nebo s barvou šampaňského. Vytvoříte tím neuvěřitelně teplý, měkký a pohodlný interiér.

 

 

Nové variace na známé téma

Druhým barevným favoritem pro rok 2019 se stala medově hnědá, barva přírodních dřev i ratanového nábytku, v interiérech přítomná po staletí. Nové uplatnění hnědé spočívá v kombinaci s dalšími odstíny, díky nimž vyniknou její uklidňující účinky. Medová inspirovala vznik několika harmonických palet. Jedna z nich kombinuje medově hnědou s příjemnými neutrálními tóny s dotekem růžové, intenzivní vínovou a tmavě modrou. Vnese do vašeho domova uklidňující pocit, vytvoří z něj místo, kde si můžete odpočinout od hektického světa venku. Působí zvlášť harmonicky v interiéru s leštěným nábytkem z poloviny minulého století, doplněném koberci a textiliemi.

Další variace patří mezi odvážnější, plná bohatě pigmentovaných odstínů, jako jsou sytě zelená, odvážná modrozelená či terakotově červená. Medově hnědá a neutrální bledé tóny vnesou do této pestré palety světlo a sjednocující prvek. V kombinaci s dřevěným nábytkem a rostlinnými motivy vytvoří uvolněný a útulný domov.

I kombinace zářivých odstínů, živelné červené a zelené barvy s růžovou a modrou, podtržená tmavě šedou a bílou, může působit podmanivě. Zlaté tóny medově hnědé zaručují, že paleta zůstává příjemná a přívětivá. Jedinečně zrenovovaný nábytek, vintage koberečky, doplňky z korku a grafické tvary dotvoří bohémskou atmosféru interiéru.

 

 

 

 

Text Alena Kodlová foto archiv firem
Tagy: ,