Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Beton vnesl do interiérů modernost, syrovost a styl

Beton je materiál mnoha tváří. Největší oblíbenosti mezi architekty se dočkal během 20. století, železobetonový skelet nahradil masivní zdivo a vpustil do budov více světla. Dnes ho chápeme jako hi-tech materiál, ze kterého designéři umějí vyrobit nábytek i úžasné šperky.

Syrovou krásu betonu objevili architekti ve starých průmyslových objektech, když v New Yorku v 60. letech proměňovali opuštěné továrny a sklady v atypické bydlení. A právě v těchto neformálních prostorech se setkali s přiznanými železobetonovými stropy, nadokenními překlady či betonovými podlahami. Přirozený vzhled betonu učaroval nejenom architektům, ale i designérům. Díky jejich kreativitě se beton postupně stal přirozenou součástí našich interiérů. Povrchy v podobě betonových stěrek se staly módní záležitostí, z betonu se vyrábí nábytek, umyvadla nebo špičkové reproduktory.

Slabiny proměnili v přednosti

Šedý kompozit se stal stěžejním vyjadřovacím prostředkem české firmy Gravelli. „Na betonu jsem nejdřív hledal všechna negativa – vysokou hmotnost, chladnost povrchu, pórovitost, předsudky spotřebitelů s ním spojené. Spolu s Jiřím Petersem jsme začali pracovat na jejich odstranění. Z největších slabin betonu jsme udělali jeho přednosti,“ shrnuje základní filozofii firmy její spolumajitel Ladislav Eberl. Mezi produkty Gravelli patří umyvadla nebo velké jídelní stoly, které jsou oblíbené především u architektů. Hledání nových forem uplatnění betonu přinesl vloni další novinku. Po více než pěti letech vývoje a desítkách ověřovacích prototypů firma představila reprosoustavu Virtuoso, která nabízí i přes své menší rozměry plnohodnotný poslechový zážitek srovnatelný s velkou hi-fi sestavou kategorie highend. Nadchli jsme se pro objevování nových možností ve světě architektury a designu. Před šesti lety jsme ve dvou, vlastními silami a ve vypůjčeném bytě vyrobili první umyvadlo z betonu. Dnes má náš tým téměř dvacet členů a celá výroba je rozdělena do tří velkých hal. Už to není takový punk jako na začátku. Lásku, ruční péči a osobní přístup ke všemu, co vyrobíme, si ale uchováváme pořád,“ dodává Ladislav Eberl.

Síla detailu

Beton může vyniknout i na drobných stavebních detailech, jako jsou například betonové rámečky vypínačů a zásuvek. Ty jsou vyrobeny ze speciální směsi s přítomností umělých vláken, která dodávají výrobku vyšší pevnost. K celkové atraktivitě produktu přispívá právě charakteristická porézní struktura betonové směsi. Rámečky vyniknou v hladké výmalbě jako protipól stěně s betonovou stěrkou. Doladí interiér do posledního detailu. „Pro beton charakteristické póry na povrchu rámečku dodávají lehce industriální vzhled, a to přispívá k jeho celkové atraktivitě,“ uvádí ing. Martina Obadalová z družstva Obzor, z jehož vývojové dílny originální betonové kousky pocházejí. Ukázkovým příkladem je řada Decente, charakteristická svými čistými liniemi, díky tomu s jejím designem beton perfektně ladí.

Elegantní tvář

Oborem, kde beton v posledních letech našel uplatnění, se stalo šperkařství. V českém prostředí s ním už několik let pracuje designérka Markéta Švábová.  „Od mala mě fascinovaly zajímavé a velké šperky. Postupem času jsem si osvojovala různé šperkařské techniky, ale stále jsem hledala materiál, který by mi učaroval. Pak přišel beton, a byla to láska na první pohled. Rozhodla jeho drsnost, síla, ale i křehkost. Po měsících testování mi poskytl výjimečné možnosti. Začaly vznikat šperky s podtitulem ,be unique,‘ protože v každém z nás je výjimečná osobnost a zaslouží si jedinečný šperk,“ říká Markéta Švábová. V jejím ateliéru vznikají také interiérové doplňky. „O betonové dekorace je velký zájem, nové kusy nám doslova mizí pod rukama. Beton vzbuzuje zájem okolí, když ho máte na sobě nebo na stole.“

Láká i nábytkáře

Betonové stěrky se uplatňují na stěnách v interiérech, speciální směsi také při výrobě stínidel originálních svítidel. Použití betonu jako materiálu pro nábytková dvířka by bylo problematické kvůli příliš vysoké hmotnosti, která výrazně znesnadňuje jednoduchou manipulaci s jednotlivými křídly. Proto nábytkáři přicházejí s dekory betonu přenesenými na fólie. „S dekory světlý a tmavý beton, které jsou od skutečného surového betonu téměř k nerozeznání, nás problém hmotnosti nemusí trápit,“ konstatuje Martin Dusík ze společnosti Trachea. Podle jeho slov fólie s imitací betonu přinášejí mnohé výhody. „Povrchová fólie se snadno udržuje a díky tomu, že přesně obepíná dvířka z pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran, chrání hranu dvířek před pronikáním vlhkosti. Nemusíte se tedy bát je umístit do koupelny či do kuchyně,“ doplňuje Martin Dusík.

Text Alena Kodlová, foto archivy firem