Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Bydlení v domě ze dřeva?

Srubová chata Wood LifeNikoho asi nepřekvapí, že se dnes bydlí v domech z dřevotřísky, byť asi ještě před několika desetiletími by to bylo k smíchu. Paradoxně co ale dnes může člověka překvapit je bydlení ve skutečně dřevěných domech z pravých masivních hranolů. Přesto je takové bydlení pro nás mnohem přirozenější a prospěšnější pro naše zdraví.

Jak se tedy bydlí ve srubových domech a jaké jsou technologie stavby? Sruby bývaly dříve typické horské stavby, chaty, kam se jezdilo na víkendy nebo na dovolenou. Dnes je to plnohodnotný způsob bydlení, za což vděčíme především dokonalé tepelné izolaci. Dřevo je již samo o sobě vynikající izolant. Když se ale přidají ještě další přírodní látky, může z roubenky být dokonalé ekologické bydlení. Záleží přitom pouze na majiteli, jestli dřevo uvnitř domu skutečně přizná. Lze samozřejmě stěny upravit i klasickou omítkou nebo obklady. Byla by ale škoda vzdát se materiálu, který uklidňuje duši a příznivě působí na naše zdraví.

Bydlení v roubených domech prospívá především lidem s dýchacími problémy, například s astmatem nebo s nejrůznějšími alergiemi. Dřevo totiž výborně filtruje vzduch a pohlcuje nežádoucí částice a pachy. Současně také udržuje zdravou vzdušnou vlhkost, je hypoalergenní, nevíří prach a vylučuje silice, které pomáhají v léčbě onemocnění dýchacích cest.

Srubové domy se stavějí z vnější konstrukce klasickým způsobem, kdy do sebe hranoly v rozích zapadají na principu drážky a pera. Dále se stěny doplňují o minerální izolaci a staví se vnitřní příčky. Životnost takto postavených domů se může pohybovat až kolem několika set let. Dnes  se běžně staví chaty na klíč, stejně jako klasické obytné domy. I kdybyste tedy na celoroční dům neměli, můžete využít alespoň chatu, která bude disponovat všemi těmito klady.