Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Bytový textil dělá duši domova

Při zařizování bytu či domu bychom neměli zapomínat na textilní dekorace a doplňky, které dokáží prostor zútulnit a navodit příjemnou atmosféru. Ze zcela obyčejného pokoje lze díky pár drobným detailům vytvořit komfortní domov, v kterém se budeme dobře cítit.

Základem každého interiéru je bezesporu nábytek, dalším důležitým prvkem jsou svítidla a v neposlední řadě textilie. Propůjčují interiéru charakter a odráží vkus i osobnost svých uživatel. Proměnou barevnosti nebo výběrem trendy vzorů můžeme bleskově změnit celkovou náladu pokoje.

Některé puristické interiéry bytové textilie zcela odmítají, jsou ale i jinak zařízené prostory, které se bez dekorativních látek neobejdou.

Lehké záclony

I v moderním interiéru mají své místo a dá se očekávat, že z módy jen tak nevyjdou. Můžete namítat, že záclony nejsou nepostradatelné a mnozí z vás si bez nich svůj domov dokážou docela dobře představit. Přesto, je ale stále hodně z nás, kteří na záclony přísaháme a investice do nich není tak závratná, abychom si nemohli čas od času dopřát koupit nové odpovídající současným trendům.

Bílá je klasika, barva vyjádří styl a záclony v barvě slonové kosti nezestárnou. Každá barva záclon prostor nějak ovlivní, mimo jiné i tím, jaké propouští světlo do místnosti. Modernímu interiéru dodají eleganci hladké a jednoduché splývající záclony dosahující až k zemi. Také vzory nejsou nijak výrazné – stylizované přírodní motivy nebo jednoduché geometrické tvary budou tou nejlepší volbou.

Avšak nejenom ke zdobení a stínění oken se hodí záclony. Pokud na strop nainstalujete kolejnice podle předem promyšleného scénáře, můžete posouváním záclon elegantně proměňovat interiér, například oddělit místo na spaní. Tyto lehké „příčky“ prostor nijak nezatíží a při roztažní jsou prakticky neviditelné.

Aranžované závěsy

Úkolem závěsů není jen dekorovat místnost, ale měly by mít i další, přidané funkce, jako například schopnost izolovat od hluku anebo zabránit tepelným ztrátám či naopak přehřívání místnosti. Kupříkladu látky s teflonovým povrchem jsou schopny v létě odrážet žár slunečních paprsků, čímž přispívají k příjemnému klima v interiéru.

Co se používaných materiálů týká, je nabídka velmi široká, počínaje tradiční bavlnou v různých podobách přes tkaniny umělé, s příměsí hedvábí až po čistě hedvábné textilie. Závěsy z těchto jemných a drahých látek se podšívají.

Pro návrháře je naprosto přirozené používání výpočetní techniky. Díky tomu mohou pro své realizace vybrat v podstatě jakýkoliv materiál i jeho ztvárnění. Programy dokážou vytvořit libovolný dekor a zkombinovat ho s fantastickými barvami i nápaditými a nečekanými strukturami, a to jak ve velkých, tak i malých sériích zajištujících originalitu nebo autentičnost do konkrétního prostředí.

Kontrastem k preciznosti žádané při tvorbě interiéru je záměrné vytváření chyb a nedostatků, které textiliím dodávají na věrohodnosti a potvrzují trend návratu k přírodninám a přirozenosti.

Deka jako společník

Nejsou ale jenom skvělými společníky pro nevlídné dny, ale také krásnými bytovými dekoracemi. Všechny deky ale i pletené plédy můžete použít jako přehozy a tím velmi rychle proměnit náladu v místnosti. Plédy z pružných materiálů se hodí k přehození přes křesla, která přesně obejmou, kdežto pevnější šité deky jsou vhodné spíš jako přehoz přes postel. Deka či přehoz se určitě snadněji perou nebo čistí než čalounění sedačky.

Pro svojí příjemnou měkkost a hřejivost jsou v poslední době oblíbené pletené plédy. Jsou lehké a pružně se přizpůsobí, proto se jimi můžete zahalit nejenom v křesle, ale mohou zastoupit i teplý zimní svetr. Krásně vás zahřeje také deka vlněná a dobře se budete i cítit v náručí lehké bavlny, ale nebojte se ani směsových materiálů kde přírodninu doplňuje syntetické vlákno.

Deky a plédy z kvalitních materiálů nebývají zrovna levnou záležitostí. Vydrží však mnohem déle, pokud se o ně budete pečlivě strat.

Čím víc polštářů, tím líp

Hygge přístup k bydlení nás učí, jak si vytvořit útulný domov prostřednictvím dostupných maličkostí. Jednou z nich jsou polštáře z příjemných materiálů. V kurzu jsou nejenom polštáře sametové, vyšívané, bavlněné, ale i s třásněmi a boho vzory. Doplnit je můžete plédem ze stejného materiálu nebo pufem či stoličkou s textilním sedákem, vše v trendy barevnosti. Ale pamatujte – čím více polštářů, zejména těch příjemných na dotek, tím lépe! Nebojte se rozmístit je kamkoliv, včetně podlahy, jde přece o váš dobrý pocit.

Koberec jsou hit

Do interiéru přináší teplo, snižují prašnost a regulují mikroklima. Vedle tradičních metrážních koberců jsou oblíbené hlavně kusové koberce. Pohlcují zvuky, snižují koncentraci jemného prachu, zvyšují komfort při chůzi a působí elegantně. Koberce z vlny dokonce regulují mikroklima v interiéru, a protože vydrží celé generace, mohou se proměnit v zajímavou investici.

V posledních letech se trh s koberci rozrostl, a tak si můžete vybírat z nepřeberného množství druhů, barev, vzorů, materiálů nebo rozměrů koberců. Ty se liší nejen designem, ale také výškou vlasu nebo materiálem. Právě zpracování koberce má vliv na to, jak odolný bude a jakou zátěž unese.

Před výběrem kusového i metrážního koberce bychom měli vždy znát odpovědi na základní otázky, tedy kam koberec pořizujeme a jak velké zátěži bude vystavený. Zatímco do ložnice jsou příjemné koberce s vyšším vlascem, do kuchyně je vhodnější zvolit kusový koberec nebo běhoun, jenž se snadno udržuje.

Komfortní povlečení

Textilie, které nejsou tak úplně vidět, ale kvalitu našeho života a bydlení přímo ovlivňují jsou lůžkoviny, tedy povlečení. Mělo být nejlépe z přírodních materiálů, dobré je také přihlédnout k ročnímu období a volit materiály povlečení podle jejich hřejivosti či chladivosti. Na výběr jsou materiály jako bavlna, jež saje vlhkost, je měkká, pružná a dobře hřeje; flanel, který má stejné vlastnosti jako bavlna, obsahuje totiž bavlněnou tkaninu; mikrovlákno, tedy umělý materiál; oblíbený krep protože vyniká svou snadnou údržbou; satén, je sice trochu náročnější na údržbu, je ale velmi elegantní a v létě příjemně chladí; jersey, pletenina, která se využívá především na napínací prostěradla; a konečně len, protože častějším praním příjemně měkne a hodí se pro alergiky.

Vsaďte na kvalitu

Textilie mohou být právě tím oživujícím detailem, který prostor polidští a zútulní. Při výběru vždy mějte v patrnosti ostatní zařizovací prvky, především sedací nábytek a koberce, které mohou buďto doplňovat nebo být naopak v kontrastu. Ze stejné látky můžete nechat ušít i polštářky na pohovku, nebo přehozy. A i když se všeobecně doporučuje umírňovat kombinování vzorů a stylů, současné inspirace popouští uzdu fantazii a realizace bývají plné fantastických dekorů a sytých barev.

Jana Šulcová

Foto archiv firem