Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Designové prvky ze skla. Co vše lze pořídit do bytu?

Foto: Sklenářství Brno Pavel Rosprim

Líbí se vám sklo a skleněné výrobky? Přemýšleli jste již o tom, že byste jej zvolili jako obklad do kuchyně či koupelny? Ze skla nemusíte mít jen okna či výplně dveří. V dnešní době již z něj lze vyrobit mnoho designových dekorací a funkčních prvků do všech koutů vašeho bydlení.

První co vás určitě napadne při slově „sklo“ jsou okna či výplně dveří. Jedním z módních trendů posledních let se však stávají i skleněné obklady do kuchyně. Nejen, že lze tyto obklady vyrobit přímo na míru vaší kuchyni, můžete si také zvolit barvu či vzor přesně dle vašich přání. Chtěli byste sytě fialovou barvu či bílou s jemným vzorem?

Pokud bydlíte v bytě a vaše koupelna je pro vanu příliš malá, pořiďte si skleněný sprchový kout. Toto komfortní a velice elegantní řešení koupelnu nijak nezmenší, naopak jí dodá nádech luxusu. A nemusíte se bát, že byste přišli o své soukromí, sklo lze vyrobit i v matném provedení, přesně podle vašich představ.

Skleněné podlahy nebo schodiště

Tvrzené skla se výborně hodí také jako schodiště či zábradlí. Dodají vašemu bydlení nádech elegance a na rozdíl od dřevěných schodů nejsou tak masivní. Skleněné schodiště se vyrábí z tvrzeného skla s ochrannou vrstvou proti poškrábání či uklouznutí.

Je pro vás skleněné schodiště málo? Co takhle skleněná podlaha v celém bytě? Tzv. pochozí skla, určená k pokládce na zem, se vyrábí ze tří a více vrstev, které mají pak nosnost až 1000 kg/m2. Vyrábí se s protiskluzovou ochranou. Opět si můžete vybrat, zda se vám líbí čiré či matné sklo.

Bezpečnost na prvním místě

Nejde vám ani tak o designové prvky, ale spíše o bezpečnost? Chtěli byste do svého domu sklo, které vás ochrání před zloději, nebo naopak bydlíte ve vyšším patře a bojíte se, aby se sklo nerozbilo a vy nebo vaše děti nevypadli?

V tom případě byste se měli kouknout po bezpečnostním skle, které odolává větším úderům a pokud se náhodou rozbije, zůstane v celku a neroztříští se. Takové bezpečnostní sklo se skládá z několika tabulí skla spojené polyvinylbutarylovou fólií. Díky této fólii se sklo neroztříští. Taková sklad jste již určitě mohli vidět v autech, či ve výtahu.

Tvrzené sklo je jedním z typů bezpečnostního skla. Jak už jsme psali výše, používá se jako pochozí sklo na schodiště či zem. Takové sklo je široké přibližně tři centimetry. Pro skleněné dveře stačí tloušťka 8-10 milimetrů. Kalené tvrzené sklo se používá např. i u sprchových koutů. Pokud se náhodou rozbije, nemusíte se bát pořezání. Vzniknou totiž malé kousky, které mají zaoblenou hranu a nejsou ostré.

Pokud si nevíte s výběrem skla rady nebo máte speciální požadavky na výrobu, kontaktujte Sklenářství Rosprim, které vám ochotně poradí a pomůže s výběrem.