Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Dlažba obývacímu pokoji sluší

Keramické obklady a dlažby disponují osvědčenou trvanlivostí a odolností, vlastnosti a estetickou hodnotu si zachovávají po celé generace. Tomu je nutné podřídit jejich výběr.

Rozhodujícím faktorem je jak typ obytného prostoru, do něhož jsou určeny, tak zvolený styl interiéru a velikost a půdorys místnosti. Důležitým hlediskem je také to, zda jde o uzavřené či multifunkční dispozice, které zahrnují (nebo na ně navazují) další zóny či komunikace, třeba schodiště. Vše by mělo odpovídat celkovému charakteru bydlení, ať už jde o vzhled, nebo kvalitu použitého materiálu. Keramické obklady a dlažby postupem anektovaly v podstatě všechny části obytných objektů, takže v podstatě není místa, kam by se nehodily.

Umožnily jim to jak panující trendy vstřícné ke spojování místností, tak sofistikované výrobní technologie, jež u keramických prvků umožňují realizace vyhovující interiéru každého typu. Nejde přitom pouze o tradiční a rustikální záležitosti, protože keramika si stejně dobře rozumí také s minimalistickým stylem, jemuž sluší jak velké formáty, tak dekory evokující nejrůznější přírodní materiály (například luxusní kámen, mramor a dřevo).

A ohledem na ostatní zařizovací předměty je pak možné vsadit na jemný a barevně tlumený obklad, nebo naopak na výrazné vzory a nepřebernou paletou tónů. Oba styly lze samozřejmě také vzájemně kombinovat – k nenápadné podlaze zvolit výrazné stěny či naopak. Keramické prvky nacházejí uplatnění rovněž v honosných a luxusních „zámeckých“ interiérech, v nichž se osvědčily především realizace připomínající díky kombinaci různých prvků a dekorů včetně bordur podlahu s kusovým kobercem.

Výsledný efekt může umocnit i variabilní povrchová struktura podlahových a stěnových ploch, stejně jako střídání matu a lesku. Zapomenout nelze na roli, kterou hraje způsob pokládky a velikost spár: díky nabídce kvalitních kalibrovaných dlaždic, které se dají klást těsně k sobě, není problém realizovat stěny a podlahy s téměř neviditelnými spoji, finální plocha je pak hladká, jednolitá a nenáročná na údržbu.


Zdroj: archiv firem ASSO, KERABEL, MAAG CZ, LOS KACHLOS, MONDO CERAMICA

Autor:  -ll-