Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Domácnost ozvučená podle vlastních potřeb

Hudba a zvuk je nedílnou součástí našich životů, a každý si aspoň občas ustí své oblíbené písničky nebo film. Rozdíl je v tom, jaké prostředky pro poslech využíváme.

I ti konzervativnější z nás přicházejí na chuť kouzlu moderních technologií pro poslech a rozvod hudby v bytě či domě. Možností je celá řada – od přenosných Bluetooth reproduktorů přes systémy určené pro ozvučení celého domu nebo bytu až po vysoce kvalitní Hi-Fi systémy složené z jednotlivých komponent a reproduktorových soustav. Kterou formu zvolit pro individuální potřeby a pohodlí?

Přenosné Bluetooth reproduktory

Nejsnadnější a nejrychlejší cestou jsou Bluetooth reproduktory, jež už dávno nezní jako malé nepovedené rádio. Jejich výhodou je vestavěná dobíjecí baterie a možnost snadného využití jak v pokoji při odpočinku, tak i na zahradě při grilovačce nebo v létě u vody. Přístroje se liší nejen kvalitou zvuku, ale také velikostí, odolností a dalšími vlastnostmi.

Pokud chcete přenosný reproduktor využít pro domácí poslech, je třeba se poohlédnout po kvalitnějším přístroji, který zajistí hutný zvuk s dostatečnou hlasitostí. Výhodou některých přístrojů, jako třeba Bose SoundLink Revolve je také 360° zvuk, který zajištuje stejnou kvalitu poslechu všude kolem reproduktoru.

Některé produkty umožňují propojit více reproduktorů do jednoho systému. Kvalitní Bluetooth reproduktor nabídne posluchači dobrou reprodukci. Ta se nedá srovnávat s drahými komponentními Hi-Fi systémy, ale velké části uživatelů bude dostačovat.

Nevýhodou všech Bluetooth reproduktorů je však omezení dosahu Bluetooth. Pokud posloucháte hudbu ze smartphonu a odejdete s telefonem dále než přibližně 10 metrů od reproduktoru (v závislosti na místních podmínkách), hudba přestane hrát. Komunikace přístrojů je však závislá na dosahu Bluetooth a možnosti přehrávání nenabízí takový komfort, jako dále popsané varianta.

Domácí chytré reproduktory

„Chytrost“ reproduktorů je širokým pojmem. Nejzajímavější chytrou vlastností z pohledu ozvučení domácnosti je možnost streamingu hudby z internetu a bezdrátového rozvodu do více místností. Streamingem rozumíme přehrávání hudby přímo z internetu pomocí populárních aplikací (např. Spotify), bez využití tradičních zvukových nosičů, jako například CD disky.

Bezdrátový rozvod hudby s možností snadného ovládání nabízí například dnes populární multiznačková technologie AirPlay 2, prostřednictvím níž lze v bytě rozeznít všechny reproduktory, které ji podporují. Dalším průkopníkem chytrých reproduktorů s možností streamingu a bezdrátového rozvodu je třeba již zmíněný legendární výrobce Bose. Do popsaných systémů lze zakomponovat také kompatibilní soundbary (systémy určené především pro ozvučení filmového a televizního zvuku).

Princip je jednoduchý – do každé místnosti zvolí uživatel nejvhodnější reproduktor a po instalaci aplikace do chytrého telefonu propojí jednoduše všechny přístroje do jediného audio systému. Podle konkrétních možností si v aplikaci následně zvolí, ve kterých místnostech má hudba hrát a zda chce slyšet v celém prostoru stejný hudební podkres, nebo pustit například v kuchyni hudbu jinou.

Sestava Hi-Fi komponent

Tento nejkonzervativnější způsob ozvučení určený pro instalaci zpravidla do obývacího pokoje preferují nejnáročnější posluchači, kteří chtějí v nahrávkách slyšet všechny drobné nuance, které do nich jejich tvůrci vložili. Jedná se zpravidla o kombinaci zesilovače, stereo reproduktorové soustavy a případně dalších přístrojů. Základem je zesilovač. Ten přebírá audiosignál ze všech zdrojů, jako je CD či DVD přehrávač, televizor, gramofon, síťový přehrávač nebo streamer. Jeho elektronika bývá navržena tak, aby výsledný zvuk maximálně odpovídal skutečné studiové nahrávce, a to s minimálním rušením a zkreslením. Koncovým článkem je pak reproduktorová soustava.

V nabídce renomovaných firem lze vždy najít menší, regálové modely určené pro postavení na skříňku a také větší, sloupové (podlahové) provedení. Alchymií a tajemstvím každého výrobce je kombinace vhodných reproduktorů (měničů), tvaru a materiálu samotného boxu včetně vnitřního uspořádání a elektroniky řídící rozdělení signálu do jednotlivých vestavěných měničů a způsob jejich uložení.

Při výběru je nutné brát v úvahu velikost místnosti a také správnou kombinaci zesilovače a reprosoustavy. Příkladem výrobce specializujícího se na špičkové reprosoustavy je Elac, tvůrce audiofily oceňovaného výškového měniče JET, který pracuje na zcela jiném principu než tradiční reproduktory.

Reproduktory pro venkovní použití

Pro ty, kteří si chtějí chvíle relaxace zpříjemnit kvalitní hudbou nebo venku sledovat třeba filmy, stojí za zvážení pořízení reproduktorů řady Seasons Collection od Origin Acoustics určené speciálně do venkovního prostředí. Jsou vyrobené tak, aby nejenom odolaly celoročně i nepříznivému počasí, ale i dokonale splynuly s okolím.

Reproduktory jsou vyrobené tak, aby odolaly celoročně i tvrdším povětrnostním podmínkám a splynuly s okolím. Jsou velmi dobře slyšet a nehyzdí interiér ani exteriér nevzhlednými kabely nebo hranatými bednami.

Jsou navrženy tak, aby je bylo možné nainstalovat prakticky kdekoliv – na venkovní zdi, pod krovy, na sloupy, různé architektonické prvky, nebo dokonce pro volné umístění na venkovním nábytku. Jiné typy reproduktorů zase dokonale zmizí v záhonu, případně se skrývají ve schránkách, které vypadají jako zahradní svítidla. Pro opravdu plný zvuk je možné doplnit je o subwoofery, které se doslova ztratí v krajině.

Vybírejte podle svých potřeb

Při výběru vhodného ozvučení je třeba, abyste si v první řadě stanovili svá očekávání. Pokud vám stačí naplnit jeden pokoj dobře znějící zvukovou kulisou a chcete si hudbu „nosit“ i na piknik, venkovní party nebo výlety, sáhnete nejspíš po jednom nebo více kvalitních Bluetooth reproduktorech. Jestli se vám líbí myšlenka snadného ozvučení celé domácnosti s tím, že při přecházení z jedné místnosti do druhé uslyšíte stále stejný hudební podkres, zvažte systém chytrých reproduktorů, který můžete i v průběhu času snadno rozšiřovat do dalších prostor. A pokud je hudba vaší opravdovou vášní a nerušený poslech v křesle se sklenicí dobré whisky považujete za ideálně strávený čas, zvolte dobře vybranou sestavu Hi-Fi

 

Text: Jana Šulcová

Foto: archiv firem