Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Dřevěné trendy: Jaké dřevo zvolit do domácnosti?

Dřevo je oblíbeným materiálem do interiéru, krásně totiž voní, dýchá a podtrhuje útulnou a pohodovou atmosféru. Dřevěný nábytek se vyrábí v mnohých barevných odstínech a skvěle se kombinuje s ostatním vybavením bytu.

Jakou zvolit podlahu?

Volba odstínu podlahy je důležitá pro celkové vnímání prostoru. Světlá podlaha dokáže opticky zvětšit a prosvětlit prostor a snadno se udržuje – smítka a nečistoty na ní nejsou vůbec vidět. Tmavá podlaha je symbolem luxusu, ale je méně praktická, musí se častěji udržovat a navíc krade prostor i světlo.
Proto ji volte spíše do velkých, světlých místností. Vsadit můžete také na zlatou střední cestu, středně tmavou podlahu. Nábytek můžete sladit do stejného odstínu, není ale žádný problém dát ke světlé podlaze tmavý nábytek a naopak – tím zaručíte, že vaši impozantní skříň, stolek či komodu nikdo nepřehlédne.

Jaké dřevo zvolit?

Při volbě dřeva se v první řadě řiďte tím, pro jaké účely bude použito. Pokud z něj chcete mít dřevěnou podlahu, zapomeňte na měkká dřeva a vsaďte spíše na tvrdá dřeva jako je dub, buk, jasan, habr, třešeň či javor. Naopak na nábytek, okna či dřevo vám stačí dřevo měkké, jako je například smrk, borovice či modřín, které také lépe izoluje. Až poté začněte přemýšlet nad estetickou stránkou.

Dech beroucí kresba a krásné odstíny

Výběr dřevěných odstínů je široký, od těch nejsvětlejších jako je javor či bříza až po luxusní ořechové dřevo nebo klasický dub. Kromě odstínu hraje také roli sukovitost a charakteristická mozaika vykreslená letokruhy. Nejvýraznější kresby má třešňové, švestkové, či třeba ořechové dřevo. Vybírejte proto tak, aby vás zaujal nejen barevný odstín, ale i dřevěná kresba.

 

Luxusní ořech pro každého

Za nejluxusnější dřevo mnoho lidí považuje americký ořešák černý, který má nádherný tmavě nafialovělý odstín a zajímavou kresbu. S touto okrasnou dřevinou se můžete setkat hlavně v zámeckých parcích, jinak je poměrně těžké ho na výrobu nábytku sehnat, čemuž odpovídá i vysoká cena.
Exkluzivního ořechového vzhledu však lze dosáhnout i u dubu, pomocí metody, která se jmenuje čpavkování. Dubové dřevo je vystaveno působení čpavku, ve speciální komoře a v ořechové se promění za pár hodin. Rozdíl prakticky není poznat!

Dřevo vyžaduje péči

Než si svůj interiér zkrášlíte dřevem, pamatujte na to, že se nejedná o bezúdržbový materiál, ale o materiál, který vyžaduje vaši péči. Dřevo se má nejlépe při teplotách od 18°C do 25°C a relativní vlhkosti vzduchu od 40 do 60 %, proto si pořiďte domů vlhkoměr i teploměr a hodnoty udržujte – jsou vhodné i pro váš organismus.
Dřevěný povrch je také potřeba jednou za čas ošetři tlakem, případně olejem. Lak se zpravidla používá na podlahy, tak aby byly dostatečné chráněné a údržba byla snadná, olej je zase příjemný na nábytku – vypadá totiž krásně přirozené a neztratíte se dřevem kontakt jako v případě laku.