Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Dřevo jako malované

K přírodním materiálům se interiérový design vrací už léta, přičemž za nejoblíbenější lze považovat dekory dřeva. Podle toho, co viděli návštěvníci posledního mezinárodního veletrhu Cersaie, který je tradičním odrazem trendů v obkladech a dlažbách, je jasné, že tento styl preferují rovněž uživatelé, výrobci i tvůrci keramických materiálů. V místnostech s vysokou koncentrací vlhkosti se sice pokládají i klasické dřevěné podlahoviny s odpovídající povrchovou úpravou odolnou vůči vnějším faktorům, ovšem velkým konkurentem je pro ně právě keramika. Napodobuje totiž přírodní dřeviny s takovou přesností, že teprve když si sáhnete na její povrch, zjistíte, zda jde o originál, nebo jeho pálenou repliku. Dalším benefitem keramických materiálů jsou jejich funkční vlastnosti, jimiž obvykle přírodní dřevo bohatě převyšují.

Díky novodobým výrobním technologiím totiž není problém vyrábět dlažby a obklady inspirované přírodninami nejen ve špičkové kvalitě, ale i v široké škále barev a dekorů, což umožňuje jejich aplikaci jak v interiéru, tak i ve venkovních podmínkách.

Kromě vzorů dřevin, jež jsou dostupné v našich zeměpisných podmínkách, jsou na trhu také dekory exotické, pestrá je i nabídka formátů: vedle klasických prken či parketových vlysů lze najít i design složitých „zámeckých“ vzorů“. Přesně zabroušené (takzvané rektifikované) produkty lze navíc pokládat s minimální spárou, takže výsledná realizace si nezadá s „opravdovým“ dřevěným obkladem. Své si na trhu najdou nejen milovníci „nového dřeva“, a i vyznavači rustikálního stylu. Výrobci jim vycházejí vstříc vzhledem „opotřebovaného dřeva“, kde je efekt výsledkem jak variability otisku jednotlivých keramických prvků, tak také střídání odstínů v rámci jedné barvy. Kromě odolnosti a otěruvzdornosti patří k neoddiskutovatelným výhodám keramiky také bohatá škála formátů a rozměrů obkladových prvků, díky níž je snadné vytvářet různé vzory.

Uživatelé i bytové designéři u tohoto materiálu oceňují i jeho kompatibilitu s podlahovým vytápěním, jež zároveň přispívá k potlačení pocitové chladnosti keramického materiálu.

Zdroj: archiv  firem ASSO,  KERABEL,  MAAG CZ,  LOS KACHLOS,  MONDO CERAMICA