Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Dům vystupující z vody

Nejenom nezbytná klimatizace, ale také vodní prvky a chladivé materiály, jako jsou sklo a leštěný kámen, ochlazují vilu ve městě Pilar v aglomeraci Gran Buenos Aires.

V hlavním městě Argentiny Buenos Aires v létě panují extrémní klimatické podmínky. Teploty jsou vysoké a vedro umocněné vlhkostí připomíná atmosféru v jižních městech sousední Brazílie. Léto trvá od prosince do konce února a láká vyrazit do některého z letovisek na pobřeží Atlantiku. Pro architekty je však výzvou, jak navrhnout obytné domy, aby v nich bylo po celý rok příjemně. Voda je jedním z prvků, který zkrášluje a zároveň ochlazuje interiér vily, kterou vám představujeme.

Odvážný, kreativní a možná i trochu provokativní je dům ve městě Pilar, za jehož návrhem stojí studio Andres Remy Arquitectos. Dům stojí na okraji pozemku lichoběžníkového tvaru, rovnoběžně s jednou z ulic. Architekti tak uchránili letité stromy, jejichž koruny v parných letních dnech poskytují příjemný stín. Dům je směrem do ulice uzavřený, bez velkých oken, do bílé štukové fasády zasahuje kamenná zeď, která pokračuje rovnoběžně s uliční zónou a chrání jednu z teras přilehlých k vile. Rustikální kamenné zdivo definuje vstupní zónu zvenčí i uvnitř, zároveň představuje kontrapunkt k čistě bílé barvě, která dominuje v exteriéru i v interiéru.

Kouzlo zrcadlení

Dům tvoří několik kubických objemů sestavených do tvaru písmene L. Nosná ocelová konstrukce umožnila fasádu ze tří stran prosklít, a otevřít tak celé přízemí do zahrady, přičemž ocelové sloupy jsou velmi subtilní, a patro s ložnicemi proto budí dojem, že lehce pluje prostorem. Prosklenou rezidenci ze tří stran obklopují vodní plochy, jejichž tyrkysová barva prosvítá transparentním pláštěm, zároveň zrcadlí obraz budovy na hladině. Zrcadlení se násobí v interiéru, leštěný carrarský mramor na podlaze a malá vodní nádrž odrážejí okolní zeleň. Návštěvník si často klade otázku: Jde o odraz ve vodě, či o skutečnost? Pokaždé je to jinak. Malý bazén se šáchorem totiž architekti umístili uvnitř i vně budovy, takže v tomto případě se nejedná o odraz, ale o opakování jednoho a téhož prvku. Při pohledu ze zahrady příchozí podléhá iluzi, že dům vystupuje z vody.

Velká vodní hra

V srdci domu, odkud vede mramorové schodiště do patra s ložnicemi a zároveň se po několika schůdcích sestupuje do obývacího pokoje, ohromí vodní kaskáda. „Naším cílem bylo vytvořit průhledný, ale současně velkolepý a luxusní interiér, zkrátka bydlení ve stylu 21. století,“ říká architekt Andres Remy, majitel stejnojmenného ateliéru. Největší výzvou pro jeho tým byl návrh prostoru přesahujícího výšku dvou podlaží, který tvoří entrée do obývací části s jídelnou. Architekti se v průběhu projektových prací dohodli s klienty, že na tomto výjimečném místě bude uplatněna vodní kaskáda. Všechno bylo soustředěno a navrhováno kolem tohoto nevšedního objektu. Třpytící se krůpěje vody stékají z horního patra do přízemí po skleněné desce a čeří hladinu bazénku osázeného vodními rostlinami. Voda odráží světelné paprsky zvenčí a rozehrává úžasné divadlo pro lidské smysly.

Ušlechtilý kámen z Carrary

Nejenom zmíněné „vodní divadlo“, ale také použité materiály působí neobyčejně efektně. Leštěný carrarský mramor na podlahách v přízemí si v zrcadlení nezadá s vodní hladinou. Vzácný kámen prostupuje na terasy s bazény, kde je z bezpečnostních důvodů jemně zbroušený. Dominanci bílé uplatněné také na stěnách a stropech rozehrávají ostatní barvy jen v detailech. V obývacím pokoji září dvě červená křesla, kterým sekunduje hnědý vlněný koberec. V kuchyni, která jen volně navazuje na odpočinkovou zónu, osvěžuje bílou převažující na stěnách a nábytku dotek zelené barvy na barové desce. Střídmé řešení ložnice ve stylu black&white nacházející se v patře rozjasňují červené polštáře, střešní okno umístěné nad postelí dodává v noci ještě akcenty zlaté barvy v podobě zářících hvězd na nebi.

Alena Kodlová

Andres Remy Arquitectos