Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Financujte zateplení fasády domu pomocí stavebního spoření

Téměř 90% všech rodinných domů v České republice bylo postaveno před více než 20 lety. Starší a staré stavby nesplňují současné platné normy na tepelnou ochranu budov, což znamená, že jejich energetická náročnost je nevyhovující až velmi nehospodárná. Tato fakta uvádí Manuál energeticky úsporné architektury vydaný Státním fondem životního prostředí společně s Českou komorou architektů.

Požadavkem dnešní doby je snaha o úspory v oblasti nákladů na vytápění, neboť ceny energií se stále zvyšují. Snížení energetické náročnosti stavby je možné dosáhnout zateplením fasády, náklady na vytápění se jím mohou snížit o 25 – 35%. Zateplením domu se dále zvýší hodnota nemovitosti, prodlouží se životnost nosných konstrukcí, zvýší se povrchová teplota vnitřních stěn, dojde k potlačení růstu plísní. Díky nové fasádě se zlepší vzhled rodinného domu a jeho cena.

Abychom mohli prostřednictvím zateplení domu získat úspory za vytápění, je třeba do něj nejdřív investovat. Majitel nemovitosti by měl zvážit, zda spolu s novou fasádou nevyřeší zároveň výměnu oken. Nová okna mohou přinést snížení energetických nákladů o dalších 25%. Otázkou je, kde získat potřebné finanční prostředky, když nejsou k dispozici úspory v dostatečné výši.

Na rekonstrukci a modernizaci bydlení je možné také využít úvěr ze stavebního spoření. V současné době má velmi příznivou úrokovou sazbu, která se pohybuje pod hranicí tří procent. „Nejlepším řešením je proto zjistit reálný stav a poté si spočítat výši plánované investice. Velmi užitečným nástrojem je v tomto směru Chytrá rekonstrukce od Lišky, jehož online  Eko kalkulačka na internetových stránkách Českomoravské stavební spořitelny umožňuje zájemcům přesně vypočítat, kolik energie ušetří modernizací svých domovů a kolik je to celé bude stát. Českomoravská stavební spořitelna svým klientům pomáhá snížit náklady na rekonstrukci pomocí speciální Karty klienta,“ říká Rostislav Trávníček, ředitel komunikace ČMSS.

Do Eko kalkulačky stačí zadat základní údaje o nemovitosti, izolačních opatřeních, spotřebě energie na vytápění a zamýšlených parametrech rekonstrukce, výsledek pak prozradí, jaké úpravy domu či bytu vám pomůžou snížit spotřebu energie a o kolik. Karta klienta umožňuje klientům stavební spořitelny čerpat slevy na stavební materiál. Na webu je možné vyhledat nejbližší partnery, s jejichž produkty je možné při stavebních úpravách výrazně ušetřit, a tím urychlit návratnost investice.