Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Garážová vrata můžete ovládat bez námahy z pohodlí vašeho vozu

Motorizovaná garážová vrata dokážou významně usnadnit a zpříjemnit život. Ve spěchu při odjezdu z domova a stejně tak i při příjezdu, kdy už se nemůžete dočkat okamžiku, až budete v klidu doma, jistě velmi oceníte, že nemusíte vystupovat z vozu a vrata pracně ručně otvírat a zavírat. Kromě většího komfortu a úspory času navíc motorem poháněná vrata přispívají také k bezpečnosti osob ve vaší domácnosti a zabraňují poškození vašeho majetku.

Pro všechny typy garážových vrat

V současné době je výrobci nabízeno několik variant garážových vrat, které se od sebe liší především náročností na prostor uvnitř garáže nebo před ní, vzhledem a kvalitou použitého materiálu a požadavky na zabezpečení. Dostatek prostoru uvnitř garáže vyžadují výklopná vrata tvořená celistvým panelem a sekční vrata z několika nad sebou umístěných panelů, oba typy se totiž při otevření sklápějí pod strop garáže. Křídlová vrata jsou naopak náročná na prostor před garáží, v tomto případě se totiž obě křídla vrat vyklápějí směrem ven. Nejúspornější jsou z tohoto hlediska rolovací garážová vrata, která jsou vyrobena z nad sebou poskládaných úzkých lamel z kovu či plastu, které jsou navíjeny na hřídel. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, vhodný motor si můžete vybrat ke každé z nich. Obecně lze motory k pohánění garážových vrat rozdělit na pohony stropní, které se používají u vrat výklopných, sekčních a křídlových, a trubkové pohony, které jsou vhodné pro rolovací vrata a jsou umisťovány přímo dovnitř hřídele.

Fungují i bez elektřiny

Pohony jsou tradičně napájeny z elektrické rozvodné sítě 230V. To ovšem samozřejmě neznamená, že by při výpadku proudu vrata nebylo možné otevřít. Stropní pohony lze nouzově mechanicky odblokovat a následně ovládat ručně, trubkové pohony jsou pro tyto případy vybaveny okem pro ovládání nouzovou klikou. „Pro případ výpadku proudu je možné zapojit také záložní akumulátor. Díky nabíjecí bateriové sadě, která na jedno nabití vydrží i 40 dnů, a speciální ekologické solární sadě GDO je pak některé pohony možné trvale používat i bez zapojení do sítě,“ doplňuje Roman Martinů ze společnosti Somfy. Garážová vrata lze tedy motorizovat i na místech, kde není dostupná elektrická energie.

Komfort a bezpečnost

Hlavními výhodami motorizace garážových vrat jsou větší pohodlí a úspora času. Díky dálkovému ovládání není při vjezdu ani výjezdu nutné vystupovat z vozu, což uživatelé ocení především v noci a za nevlídného počasí. Vícekanálové ovladače navíc umožňují jednotné ovládání více zařízení najednou, například model Telis 16 RTS lze využít k ovládání až 16 zařízení včetně vjezdové brány, stínící techniky či osvětlení. Pohony mají také schopnost detekce překážky, čímž chrání příslušníky domácnosti, především děti a domácí mazlíčky, před újmou na zdraví, a automobil i případný další majetek před poškozením. „Ve chvíli, kdy zařízení zaznamená překážku, vyšle do pohonu signál k okamžitému zastavení pohybu vrat, aniž by si sám uživatel hrozícího nebezpečí vůbec musel všimnout,“ vysvětluje Roman Martinů. Společnost Somfy nabízí pro zvýšení bezpečnosti provozu vrat i další příslušenství, například speciální fotobuňku či výstražný maják, který varuje kolemjdoucí, že jsou vrata v pohybu. Motorizovaná vrata dále také chrání dům před vniknutím nežádoucích hostů. Pohon totiž drží vrata pevně zavřená a jejich zabezpečení lze ještě zvýšit napojením na sirénu pro detekci násilného vstupu. V neposlední řadě prodlužuje motorové ovládání díky plynulému chodu životnost vrat.