Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Inteligentní dům přináší pohodlí

Technologie, které dnes běžně používáme, se ještě relativně nedávno zdály jako sci-fi. Když začneme jednotlivé technologicképrvky propojovat, vzniká komplexní řešení, pro které se vžilo označení inteligentní dům.

Domov na dálkové ovládání

Displej s informacemi na každém spotřebiči už nikoho nepřekvapí. Dnešní technologie toho přináší však daleko více v podobě inteligentních domů. Nejobvyklejší je ovládání topení a osvětlení, které pořídíte už za několik desítek tisíc a můžete k jeho koupi využít i půjčku. Cena samozřejmě záleží na konkrétní firmě.

Přes internet můžete zapnout topení den před návratem z dovolené nebo ovládat osvětlení. Nastavení časů, kdy se má v celém domě rozsvítit a zase zhasnout, pomůže proti zlodějům. Dům se stále jeví jako obývaný, i když jste na pláži u moře.
Schopnosti inteligentních budov však jdou mnohem dále. Dalo by se říci,že až na hranici fantazie. Kombinací všech možných typů senzorů se z domu stává téměř živá bytost. Systém může kontrolovat otevřená okna, vlhkost v pokojích, energetickou spotřebu domu, může ovládat audio systém apod. Je možné nastavit i profily, jako je například „Kino“ – ztlumí se světla, pustí se televize, zatáhnou se rolety, přizpůsobí se topení.

Všechny tyto činnosti lze ovládat ať už z klasického počítače doma nebo přes internet, případně z telefonu při jízdě autem nebo autobusem. V domě pak lze mít nainstalovanou dotykovou obrazovku s aplikací na ovládání systému.

Dům šetří energie

Díky inteligentnímu domu se dá i významně ušetřit. Dokáže regulovat vytápění podle aktuálního počasí a přizpůsobit teplotu podle předpovědi nebo zatáhnout rolety v případě silného větru. Spotřebiče do takového domu můžete pořídit i v klasickém provedení, třeba jako nákup na splátky. Systém pak dokáže jednoduše odpojovat a připojovat zařízení k elektřině.
Úspora na energiích se blíží až k 30 %. Samozřejmostí je informování majitele o všech událostech prostřednictvím SMS, takže může hned reagovat na nečekané události.

Bylo by zbytečné se snažit o výčet toho, co jsou tyto domy schopné řídit a kontrolovat. Systémy automatických domácností prakticky nemají omezení. Společnosti zabývající se tímto oborem vyhoví každémuvašemu nápadu.