Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Inteligentní pomocníci v domácnosti

Inteligentní pomocníci v domácnosti

Umělá inteligence, chytré systémy a programy si čím dál častěji nacházejí cestu do každodenního života každého z nás. Mnoho lidí jich dokonce využívá, aniž si to uvědomují.

Jen jeden ze tří uživatelů si myslí, že umělou inteligenci využívá, ale přitom produkty, jež jsou na ní založené, ve skutečnosti ovlivňují život až tří čtvrtin z nás.

Umělá inteligence se uplatňuje zvláště v domácnostech, kde osvobozuje od rutinních činností a zlepšuje bezpečnost i komfort. To přináší hlavní podnět k tomu, proč se různé společnosti a výrobci soustředí na její rozvoj a aplikaci do zařízení pro chytrou domácnost. Dělá totiž z propojeného domova domov chytrý.

Intuitivní elektronika

„Počátky chytré domácnosti souvisejí s propojením a ovládáním na dálku. Nyní se ale trh orientuje na plně autonomní produkty, které se díky zapojení umělé inteligence starají o pohodlí uživatelů samy o sobě,“ říká Fred Potter, zakladatel a generální ředitel společnosti Netatmo, která se specializuje na chytrou elektroniku. Společnost Netatmo vyvíjí intuitivní a designovou spotřební elektroniku, jež uživatelům nabízí bezpečnější, zdravější a pohodlnější domov.

Inteligentním pomocníkům do domácnosti lze v dnešní době svěřit nejen komplexní úkoly, například vytápění celého domu hlídané chytrými termostaty a radiátorovými ventily. I menší zařízení a spotřebiče vám mohou díky technologiím výrazně ušetřit nejen práci, ale rovněž finance. Kde všude tedy najdete spotřebiče s vysokým IQ? A jak vám mohou pomoci?

Pomohou s úklidem

Inteligentní systémy se nevyhýbají ani spotřebičům na úklid. Už dávno odzvonilo hlučným vysavačům, s nimiž jste museli projít celý byt kousek po kousku, někdy i několikrát. Moderní robotické vysavače se vyznačují hlavně nízkoenergetickým provozem, uklízejí systematicky a pečlivě, snadno se ovládají a udržují. Díky automatickým programům vaši přítomnost během úklidu prakticky vůbec nepotřebují.

Robotický vysavač s laserovou navigací od amerického výrobce Neato, Botvac D7 Connected, dokáže vytvářet virtuální linie a označovat místa, kde nemá uklízet. Až dosud se k vymezení prostoru používaly magnetické pásky. Botvac D7 si umí zapamatovat několik plánů podlaží s možností vytváření úklidových zón. Dokáže se zorientovat a navigovat i v místnostech s malým nebo žádným osvětlením. Samozřejmostí je ovládání přes chytrý telefon. Díky svému tvaru zvládne vysát nečistoty i podél stěna a rohů a hodí se na všechny typy podlah včetně koberců.

Německá značka Miele se u svých produktů snaží o propojení designu a inteligentních technologií. V její nabídce najdete kuchyňské spotřebiče rozmanitých stylových designových linií a barev. Design jednotlivých spotřebičů vytváří vždy takovým způsobem, aby se vzájemně doplňovaly.

Poradí si v kuchyni

Obsluha spotřebičů v kuchyni se stává také čím dál jednodušší a pohodlnější. Inteligentní technologie se maximálně snaží přizpůsobit potřebám svého uživatele, co nejvíce mu usnadnit práci a ušetřit čas. Týká se to nejen vybavení, ale většinou také celého designu kuchyně. Díky tomu má nyní téměř každý šanci stát se kuchařským mistrem a z vaření si udělat snadnou a příjemnou zábavu.

Společnost Miele například letos uvedla na trh zcela novou řadu vestavěných inteligentních spotřebičů. Najdete mezi nimi trouby, mikrovlnné trouby, kávovary nebo třeba myčky. Samozřejmostí je přítomnost inteligentních systémů, jako jsou například kamery zabudované v troubě, které hlídají, aby se příliš nevysušilo připravované maso nebo jiný pokrm. Kamera je vyrobena ze speciálního materiálu, který odolává vysokým teplotám a v HD kvalitě přenáší snímky na tablet, počítač nebo chytrý telefon. Z mobilního zařízení lze také pohodlně nastavit požadovanou teplotu a dobu vaření. Miele totiž zastává názor, že existence technologií a inovací, jež zajišťují hladký průběh vaření, ponechává větší prostor kreativitě.

Dokážou ušetřit

Inteligentní systémy a technologie se rozhodně nevztahují pouze na spotřebiče. Naopak mohou být mnohem komplexnější a skvěle fungovat v propojené síti, již můžete ovládat prostřednictvím aplikace ve vašem chytrém telefonu.

Například chytré vytápění přináší nižší spotřebu energie při zachování teplotního komfortu uvnitř. Jak mít ale doma teplo s nižšími náklady za vytápění? Řešením je instalace chytrého termostatu a nastavení teploty během dne za pomoci rozvrhu vytápění. Inteligentní zařízení dokáže předvídat nejvhodnější čas, kdy se má zapnout kotel a začít vytápět dům, navíc i v závislosti na zateplení domu a na venkovní teplotě. Chytrý termostat můžete využít ke kontrole spotřeby tepla, pokud má váš dům individuální vytápění zemním plynem, elektřinou, pevnými palivy nebo tepelnými čerpadly. Jeho funkce oceníte zvláště po návratu z dovolené, kdy vás bude čekat příjemně vyhřátý domov.