Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak si vybrat správnou kancelářskou židli

Bolesti zad nebo páteře, vyhřezlé ploténky, ztuhlé svaly. Tohle všechno obnášejí syndromy kancelářské práce, s nimiž se potýká stále více lidí. Jak těmto problémům předcházet? Správný výběr židle, tvarované podle několika jednoduchých ergonomických pravidel, se vyplatí.

Ergonomie je věda, zabývající se přizpůsobením pracovního prostředí, nábytku a nástrojů potřebám lidského těla. Správně vybraná ergonomická židle vám pomůže předcházet extrémnímu zatížení plotének nebo nepřirozenému křivení páteře. „Sestavili jsme deset jednoduchých pravidel, která je potřeba respektovat při výběru kancelářské židle. Nekupujete ji každý den, proto se vyplatí investovat do kvalitní, ergonomicky tvarované, plně nastavitelné a stabilní židle, která se postará o to, abyste seděli dynamicky a nehrbili se osm hodin u klávesnice,“ vysvětluje Michal Hotmar, odborník na ergonomii z firmy RIM cz.

Stabilita židle

Kancelářská židle by měla být stabilní a pevná. Při dosednutí by v židli měla zareagovat pouze centrální pružina. Židle a její části by se neměly vychylovat do žádného směru. Důležitou úlohu hrají také kolečka, jež by měla být brzděná. Pro měkké typy podlah se hodí tvrdá kolečka, zatímco na beton, PVC nebo parkety je vhodné zvolit kolečka měkká, umožňující plynulý pohyb.

Centrální pružina

Součástí kancelářské židle je plynový píst. Díky němu lze nastavit nejen výšku sezení, ale také pomáhá tlumit náraz a otřesy při dosednutí.

Výška sedáku

Ideální výška sedáku je taková, kdy se nohy dotýkají země plnou plochou chodidla a kolena přitom svírají úhel 90° či více. Díky tomu se dostane pánev včetně dolních končetin do optimální polohy.

Anatomicky tvarovaný sedák

Sedák by měl být dostatečně široký a hluboký. Při sezení byste jej měli využít po celé délce. Důležitou zůstává také možnost nastavení jeho hloubky. Tato funkce je podstatná především pro lidi vyššího vzrůstu. Sedák by měl mít přední část zaoblenou a skloněnou k zemi. To proto, aby netlačil na spodní stranu stehen nebo vnitřní část kolene, a nebránil tak správné cirkulaci krve.

Synchronní mechanika židle

Mechanika představuje srdce židle, avšak často jí nevěnujeme dostatečnou pozornost. Pro zdravé sezení má ale právě ona zásadní význam. Mechanika by v ideálním případě měla umožňovat takzvané dynamické sezení. Díky synchronnímu mechanismu sedadlo i zádová opěra sledují synchronně a ve správném úhlu pohyby sedící osoby. Při naklonění opěry se automaticky přizpůsobí i sedák a tím pádem není vytvářen nepřirozený tlak na páteř, potažmo meziobratlové ploténky.
Při výběru je dobré ptát se po židli, která nabízí dynamické sezení se synchronní mechanikou a bočním nastavením přítlaku zádové opěry. Drtivá většina židlí je nastavena na tělesnou hmotnost 50 – 125 kg, není výjimkou až 150 kg.

Zádová opěrka

Zádová opěrka by měla kopírovat tvar páteře po celé její délce. V ideálním případě lze  u židle nastavit výšku opěradla a také takzvanou lumbální podpěru – speciální oporu v oblasti beder, jež pomáhá držet přirozené prohnutí páteře. Také tato část by měla být nastavitelná pro každého uživatele zvlášť. Při výběru židle zkontrolujte, zda opěra se sedákem nesvírá nižší než 90° úhel, aby nedocházelo ke stlačování dutiny břišní a omezování dýchání.

Hlavová opěrka

Některé ze židlí disponují také hlavovou opěrkou, která při sezení pomáhá snížit zatížení krční páteře. Musíme vybrat takovou, jež je výškově nastavitelná včetně nastavení sklonu, aby optimálně kopírovala zakončení krční páteře u temene hlavy.

Područky

Zásadní pro oporu rukou jsou područky. Při jejich správném nastavení lze předejít strnulosti krční páteře a otlakům v předloktí. Kvalitní židle má područky nastavitelné výškově, šířkově, hloubkově i s možností natočení opěrné části.

Potah

Čalounění nebo potah židle by měl být vždy z odolného materiálu, který lze vybrat ve vzorníku u prodejce. Potahové materiály se svým složením často velmi liší, ale obecně je lze rozdělit na přírodní (s vyšším obsahem organických příměsí) a syntetické. Do temperovaného prostředí na vyšší teplotu se lépe hodí zvolit materiály, které neobsahují vlnu, případně židli s prodyšnou síťovinou na zádové opěrce. Zajímat by vás měla životnost potahu a jeho odolnost proti oděru nebo žmolkování.

Záruka a servis

Nákup židle znamená investici, již pečlivě zvažujeme. Je dobré zvolit osvědčeného výrobce, který garantuje minimálně pětiletou záruku včetně pozáručního servisu. Pečlivý výběr představuje jeden z předpokladů, že vaše kancelářská židle bude sloužit řadu let.

Bolesti zad se začínají řadit k nejrozšířenějším civilizačním chorobám. Díky kvalitní ergonomické židli jim lze úspěšně předcházet. Sebelepší židle však nenahradí pravidelný pohyb a protahování.

 

Text Alena Kodlová, foto archivy firem