Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak si zařídit mobilní dům?

V dnešní době se mobilní domy stále častěji využívají jako další alternativa bydlení. Jejich největším lákadlem je nízká pořizovací cena a možnost pohodlného života pod vlastní střechou. Jak si mobilní dům co nejlépe zútulnit

Chcete, aby váš mobilní dům připomínal klasický zděný dům? Transformovat ho můžete zevnitř i zvenku. Poradíme vám, jak na to.

Možností máte dost, začněte střechou

Pokud máte mobilheim kvalitně zateplený, můžete v něm žít i celoročně, nebo ho využívat jako víkendovou chatu. Některé z nich na první pohled připomínají karavan nebo maringotku, jiné byste od klasického rodinného domu téměř nerozeznali. V dnešní době snadno pořídíte mobilheimy, které mají plně vybavenou kuchyň, koupelnu, obývací pokoj i ložnici a to za nízkou cenu. Není problém sehnat ani kvalitní dům po prvním majiteli a ušetřit tak dalších pár desítek tisíc.

Jediným problémem může být to, že mobilheim úplně neodpovídá vašim představám a vy se ještě nechcete vzdát svého snu o hezkém klasickém bydlení. Vnitřek vám nabízí dostatek pohodlí – stačí jen pár drobných změn, zato vnějšek vypadá zastarale a nezajímavě.

Velkou roli zde může hrát beztvará a nízká střecha. Tu ale můžete přestavět tak, aby měla ráz klasické sedlové střechy rodinného domu a dokonce ji i vybavit běžnou střešní krytinou. Díky nové střeše zvednete strop a získáte více prostoru, takže si uvnitř mobilního domu nebudete připadat stísněně.

Větší okna, předsazená střecha a přístavby

Okna by určitě neměla vypadat jako miniaturní okénka do sklepa. Aby váš nový dům vypadal útulněji a připomínal cihlovou stavbu, budete muset taková okna vyměnit.

Chcete prostor dále rozšířit? Vyzkoušejte přístavbu nebo spojení dvou mobilních domků do tvaru písmene L. Menší přístavbou může být třeba dřevěná předsíňka.

Klasickou podobu mobilnímu domu dodá také veranda. Tu můžete zastřešit pomocí předsazené střechy, abyste mohli posedět venku i za deště.

Hladká fasáda i kamenné obklady

U klasického domu se nabízí řada možností a ani v případě mobilního domku se fantazii meze nekladou. Fasádu můžete nechat hladkou, nebo ji obložit cihlovými či kamennými obklady, které domu dodají nádech luxusu.

Nezapomeňte také vybrat vhodné podpěry a podklad. Má-li mobilheim působit jako běžný rodinný domek,  měl by vypadat jako vystavěný přímo na místě. Pokud bude stát na sloupcích, výsledný efekt tím zkazíte.

Mobilní dům s patrem

Mobilní domy mohou mít také menší půdu, kterou lze využít jako přistýlku na spaní. Patrový dům má charakter zděné stavby a ani vzdáleně nepřipomíná maringotku. U nás se s nimi příliš často nesetkáte, ale v zahraničí jsou běžné.

Vybavení interiéru

Místnosti rozčleňte tak, jak byste to provedli ve zděné stavbě. Nic nedodá obývacímu pokoji domáčtější atmosféru než krb a pohodlný gauč. Také v kuchyni využijte prostoru a umístěte zde jídelní stůl. Nábytek volte spíše vzdušnější a barvy světlejší. Tmavé barvy opticky zmenšují prostor, zato světlé ho rozšiřují.

Řiďte se zkrátka pravidly, která platí pro všechny menší místnosti, které chcete opticky zvětšit – používejte zrcadlové plochy, fototapety, světlé podlahy a jednoduché linie. Výsledkem bude komfortní bydlení, srovnatelné s bydlením ve zděném domě.