Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak šikovně zastínit interiér?

zdroj: liniedesign.cz

Řešíte, jak zastínit vaše okna, aby jejich vzhled byl co nejpřívětivější? Pokud chcete zabránit během letních měsíců pronikání tepla do interiéru, nebo si chcete zachovat soukromí od zvědavých sousedů, pak je interiérové stínění pro vás to pravé. Jak ale vybrat to správné, které by plnilo svoji funkci a zároveň skvěle doplňovalo váš interiér?

V dnešní době jsou na trhu různé druhy zastínění – záclony, závěsy, žaluzie, rolety atd. Jak už bylo výše zmíněno, toto interiérové stínění neslouží pouze na ozdobu, ale jeho hlavním úkolem je chránit soukromí a ukrýt váš interiér před zvídavými pohledy kolemjdoucích, a to především večer, kdy se uvnitř svítí. Kromě toho dále dokážou také pohlcovat hluk.

Záclony

Záclony patří k velice oblíbenému zastínění, které rovněž ozdobí interiér. Oblíbené jsou zejména kvůli nepřebernému množství druhů, barev, dekorů i délek, v nichž se vyrábějí. Záclony se však hodí spíše do klasických interiéru než do moderně až minimalisticky pojatých bytů a domů.

Výhody záclon:

• široká nabídka
• nízká cena
• jednoduchá údržba

Záclony jako takové však nelze brát doslova jako stínící prvek. Nedokážou totiž dobře ochránit soukromí, zejména večer, když se svítí. Dále patří k lapačům prachu a dlouhé záclony dokonce brání k prostupu tepla z radiátoru do místnosti.

Žaluzie

Dalším velice oblíbeným zastíněním jsou žaluzie, které se skládají z různě širokých horizontálních nebo vertikálních lamel. Tyto lamely se pak dají naklápět dle potřeby. Mnoho lidí je volí jako doplněk k záclonám, neboť dokážou výborně chránit soukromí po celý den a to díky regulaci zakrytí okna od téměř úplného až po zcela otevřené. U žaluzií není třeba nijak řešit druh okna, lze je totiž instalovat, na okna plastová, hliníková, eurookna apod., ani jejich tvar.

Žaluzie jsou k dostání v různých materiálech. Pokud chcete svému interiéru dopřát luxus, pak by mohly být ideální dřevěné žaluzie, které díky přírodnímu materiálu skvěle dotvoří styl celého interiéru.

Výhody žaluzií:

• široká nabídka v mnoha barvách
• dlouhá životnost
• jednoduchá instalace na všechny typy oken
• minimální údržba
• cenová dostupnost

Na druhou stranu žaluzie nikdy neumožní stoprocentní pokrytí plochy okna bez minimálního průchodu tepla. Pro větší intimitu i zateplení jsou tedy vhodnější úplná zakrytí, např. rolety.

Interiérové rolety

Do módy se dostávají také interiérové rolety, které mají dekorativní funkci a zároveň nabízí možnost úplného zatmění, případně vytvoření barevného dojmu. Dnes se již nevyrábějí pouze z plátna, ale celé řady různých materiálů (např. z látky, bambusu atd.). Mezi přednosti patří jednoznačně také jejich umístění. Stejně jako žaluzie lze interiérové rolety umístit mezi skla oken, nebo přímo do místnosti.

Přednosti interiérových rolet:

• chrání místnost proti přímému slunečnímu záření
• chrání před vznikem tepla
• zabraňují nezvaným pohledům zvenčí
• jednoduchá obsluha
• k dostání v široké škále barev a materiálů

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv stínící prvek, vždy zvažte všechna pro i proti. Je důležité vybírat zastínění nejen podle toho, k čemu bude sloužit, ale i takové, které bude doplňovat váš interiér. Nepodceňte výběr vhodného zastínění.