Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak v zimě správně větrat a netopit přitom pánubohu do oken?

Fleur-verkleind

V letním období je otázka větrání téměř jedno. Jak větrat v zimě, je ale rada k nezaplacení. Správná technika větrání je podstatná především u moderních dřevěných oken pro jejich dokonalou těsnost. V zimním období lidé často méně větrají, aby jim neunikalo drahé teplo. Mohou si tak ale způsobit mnoho nepříjemných problémů. Správné větrání v domě eliminuje hlavně nadměrnou vlhkost.

Správné větrání je krátké a intenzivní

Optimální je větrání okny, otevřenými dokořán. Doba větrání přitom závisí na venkovní teplotě. Čím je chladněji, tím kratší čas je potřeba. V zimě si vystačíte při každém větrání se 4-6 minutami, na jaře a na podzim je potřeba 10 až 20 minut. Vzduch v místnostech se sice ochladí, ale po zavření okna se opět rychle ohřeje od vyhřátých zdí a za krátkou dobu se vzduch v místnosti kompletně vymění.

Na mikroventilaci v zimě zapomeňte

V zimě by se vůbec nemělo používat vyklopené okno nebo mikroventilace. Jejich pomocí nelze vyvětrat rychle a dochází ke zbytečné ztrátě tepla a prochlazení zdí. Jejich využití si proto nechte na období, kdy se netopí.

Jak často větrat?

Ráno byste měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut. V průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti, ideální je intenzivní krátké větrání každé 2 hodiny. V obývacím pokoji, v chodbě a v pracovně si vystačíte s méně častějším větráním, než například v koupelně, kuchyni nebo v ložnici. Roli hraje i množství květin v interiéru. Pokud bydlíte v novostavbě, počítejte s tím, že vysychá i několik měsíců po dokončení.
A jak poznáme, že je „něco“ špatně? Napoví nám orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a zjistit příčinu problému.

Jak správně větrat v pasivním domě?

V pasivním domě se okny nevětrá. Nedílnou součástí pasivních domů jsou větrací jednotky s rekuperací tepla, které zabezpečují vynikající kvalitu vzduchu při dodržení tepelné pohody. Oproti běžnému větrání nevzniká průvan a rychlosti proudění vzduchu jsou velmi malé.

Proč vsadit na dřevěná okna?

Přírodní dřevo dodá vašemu interiéru příjemně útulnou atmosféru a díky přirozené kresbě je každý kus unikát. Říká se také, že nabíjí pozitivní energií. Přírodní materiály neodmyslitelně patří ke zdravému životnímu stylu a současnému trendu trvale udržitelného bydlení s úsporou energií.

Přečtěte si více o dřevěných oknech nebo oblíbených eurooknech přímo na stránkách tradičního českého výrobce JANOŠÍK OKNA-DVEŘE. Rádi vám nabídneme řešení na míru vašim požadavkům.

 

Tagy: ,