Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak vybírat okna při rekonstrukci

Inoutic Eforte Fusion

Fasáda, střecha, zateplení, rozvody elektřiny a vody, podlahy a další starosti… Rekonstrukce otevírá dveře ke krásnějšímu, praktičtějšímu a modernějšímu bydlení, navíc zvyšuje hodnotu nemovitosti.
S velkou obezřetností je nutné vybrat vhodné materiály, zkoordinovat všechna řemesla, aby jedno navazovalo na druhé a nevznikala zbytečná nedorozumění nebo prostoje, nemluvě o rozpočtu. Už při plánování projektu rekonstrukce je klíčové stanovení priorit. Například okna: měníte je, protože ta předchozí už dosloužila, nebo chcete náhradou starých oken získat něco navíc? Mezi okny jsou totiž diametrální rozdíly, i když na pohled mohou působit stejně. Na trhu jsou výrobky se základní výbavou, ale také produkty, disponující řadou benefitů, které dovedou nejen zpříjemnit bydlení, ale také uspořit výdaje na provoz domácnosti, speciálně pokud jde o náklady na energie. Nemluvě do době životnosti okna.

Profilový systém hraje prim

Základem kvality každého okna je dostatečně pevný a tuhý plastový profil a vnitřní ocelové vyztužení, včetně jeho tvaru a tloušťky. Tato vložka totiž hraje klíčovou roli v omezení průhybů okna a teplotní roztažnosti plastových profilů a pomáhá zabránit poškození okna zkroucením, takže by jím dokonce časem mohlo profukovat, či dokonce zatékat.

Pohlídejte si koeficient prostupu tepla

Pokud vám jde o co nejvyšší úspory energií, měli byste se soustředit na okna s nízkým koeficientem prostupu tepla, který nese označení Uw. Na trhu jsou běžně k dispozici okna s Uw = 0,9 W/m2K, ale lidí chtějí stále kvalitnější produkty, například vybavené trojsklem, které dosahují hodnoty až Uw = 0,75 W/m2K. Taková okna jsou sice primárně určena pro pasivní domy, jejich popularita však roste také u dalších typů domů či právě při rekonstrukcích. Obecně platí, že s klesající hodnotou Uw roste výše úspor. Vhodně zvolené prvky snižují náklady na energie až o třicet procent.

Trojité vnitřní těsnění

Neméně důležitý je systém středového těsnění. Dvě dorazová a jedno středové těsnění umožňují oknům efektivně odolávat zatékání do vnitřní konstrukce, a tím prodlužují životnost produktů. Středové těsnění rovněž zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti okna.

Solární zisky

Jde o míru slunečního záření, respektive tepla, které oknem prostupuje do pokoje. Na východní a severní strany fasády je vhodnější volit okna s vyššími solárními zisky, aby v zimě mohly i ty nejslabší sluneční paprsky pronikat do interiéru a alespoň trochu jej prohřát. Jižní stranu je pak lepší osazovat okny s nižšími solárními zisky, aby se v létě místnost příliš nepřehřívala.

TIP: Podívejte se na průvodce jak vybrat plastová okna.

Text: redakce -ll-, foto: Inoutic, RI Okna

 

Tagy: ,