Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak vybrat klimatizaci do bytu?

foto: CHLADÍRENSKÝ SERVIS JEDLIČKA, s.r.o.

Klimatizace se stala nedílnou součástí vybavení kanceláři, ale také postupně proniká do domácností. Současné moderní klimatizace nabízejí funkce nejen na ochlazování a oteplování vzduchu, ale také dodávají vzduchu potřebnou vlhkost a filtrují ho. Jak vybrat správně, aby klimatizace splnila svůj účel, se dozvíte v následujícím článku.

Na začátku

Současný trh s klimatizacemi je velmi široký. Nabízí klimatizace různých velikostí, výkonů i designovém provedení. Není tak úplně snadné vybrat tu, která bude vyhovovat všem požadavků. Je tedy potřeba si položit pár základních otázek:
• Jaké prostory bude klimatizovat?
• Jaký výkon bude potřeba?
• Jaké funkce by měla umět?
• Jaká je cenová relace investice?

Čím větší místnost, tím větší výkon

Při výběru klimatizace by měl hrát nejdůležitější roli její výkon. Obecně se lze řídit pravidlem, čím větší bude klimatizovaná místnost, tím větší výkon by klimatizace měla mít. Klíčovou roli také sehrává celkové provedení místnosti, má-li velká okna, je umístěna v podkroví.
V úvahu by se měly také brát ostatní elektrické spotřebiče s velkým odběrem. Zvláště se jedná o plazmovou televizi, ledničku, vařiče, počítače. V přítomnosti těchto spotřebičů by měla být vybrána klimatizace s o něco vyšším výkonem, než je doporučováno.
Pokud si kupující netroufá na výběr klimatizace sám a neví, jaký výkon by měla mít, většina odborných firem nabízí pomoc s výběrem do konkrétní místnosti i následné namontování.

Podle příležitosti nebo na pevno

Klimatizace se v dnešní době dají pořídit v několika provedeních, Základním rozlišením je, zda se jedná o mobilní nebo nástěnnou klimatizaci. Mobilní klimatizací je myšlena klimatizace, kterou je možné přemisťovat. Vždy by měla být umístěna v blízkosti oka, aby mohla být hadice bez problému vysunuta ven.
Nástěnná klimatizace se skládá ze dvou částí, jedna je pevně přimontovaná ke zdi a druhá, kondenzační, je umístěná venku. Obě části jsou propojené měděným potrubím, které je izolováno, aby nedocházelo k tepelným ztrátám.

Skoro neviditelná

Klimatizace jsou dnes stále více součástí domácností. Výrobci se tak mimo jiné zaměřili na jejich vzhled. Velké bílé nevzhledné krabice si do bytu už jen tak nikdo neumístí. Proto i klimatizace podléhají módním trendům. Na výběr je tak z elegantních stříbrných klimatizací nebo s krytem, který imituje barevné sklo. Nejnáročnější zákazníky jistě uspokojí čtvercová klimatizace, které vypadá jako obraz.

Funkční a spolehlivá

Při výběru klimatizace by měl být brát v úvahu také fakt, jak často a jak složitě bude potřeba čištění klimatizace. Zda to majitel zvládne sám nebo bude potřeba využít služeb od specializované firmy.
Většina výrobců se tak nezabývá jen prodejem, ale současně nabízí i servis klimatizace. Je dobré si ohlídat, zda prodávající nabízí záruční i pozáruční servis a zda bude schopná klimatizaci opravit v případě poruchy.

Co může nabídnout?

Moderní klimatizace nabízejí mimo klasického ochlazení nebo ohřátí vzduchu i spoustu dalších funkcí.
• Sleep – dokáže při spánku snížit teplotu (jedná-li se o topení) nebo naopak zvýšit (jedná-li se o chlazení).
• Polohovatelné lamely – dokáží směřovat vzduchu konkrétním směrem
• Absorpční filtry – vhodné pro alergiky, dokáží zachytit prach, kouř, bakterie a mikroskopické viry
• Autorestart – při výpadku proudu se klimatizace vrátí do původního nastavení