Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak vysušit mokré zdivo?

Heat

S vlhkostí zdí bojují snad všechny staré domy, které byly postavené bez správné hydroizolace. jedná se tak především o domy postavené za světových válek nebo mezi nimi. Vlhkost zdiva je tak příčinou dalších problémů jako škodlivá plíseň, mokré mapy na stěnách, vznik alergií nebo zhoršení astmatu. Zbavte se vlhkosti ve zdi jednou pro vždy.

Nejčastější příčiny vlhkých zdí

Nejčastěji za vlhkost zdiva může vzlínající vlhkost z podloží a přiléhající zeminy. Svůj podíl na tom také má nedostatečné větrání nebo vytápění místnosti. Dalšími viníky mohou být netěsná okna nebo nekvalitně provedené zateplení fasády. Z všeho nejdůležitější je tak příčinu odhalit a navrhnout tak optimální řešení.

Když vysoušeč a větrání nestačí

Pokud pravidelně a správně větráte a máte doma zapnutý vysoušeč vzduchu, je potřeba přejít k radikálnějšímu řešení tohoto problému. Nejjednodušším způsobem vysoušení zdiva je vybudování otevřeného příkopu kolem staré a vlhké zdi.

Dostatečně hluboký příkop se pak vysype štěrkem a půl metru od vlhké zdi se postaví opěrná zeď z betonu, ta se spojí betonovým můstkem přes štěrk se základy domu. Vznikne tak odvětrání zdi, které bude zabraňovat zvlhčení zdi a zároveň ji bude vysoušet.

Kompletní sanační omítkový systém

Ke kompletnímu sanačnímu omítkovému systému se přistupuje ve chvíli, kdy je vlhkost opravdu vysoká a předešlé metody nezabraly. Jedná se o rozsáhlou sanaci zdiva, která se skládá z několika fází:

● sanační podhoz
● sanační omítka
● sanační štuk

Prvním krokem je odstranění původní vlhké omítky, a to až na zeď. Následuje vysušení vlhkého zdiva pomocí tepelného vysoušeče nebo jiných přístrojů. Volbu vhodného vysoušeče doporučujeme přenechat na odbornících, kteří na základě stavu zdi dokáží vybrat nejvhodnější.

Následujícím krokem je příprava sanačního podhozu a následné nahození pomocí zednické lžíce. Nahozenou směs je důležité srovnat latí do hladka a nechat vytvrdnout. následuje další vrstva , a to je sanační omítka. Do té je dobré přidat povzdušňovací přísadu.

Provzdušňovací přísada se ředí s vodou a 1 litr vystačí na 50 kilogramů směsi. díky této přísadě se lépe docílí tvorby mikroporu v omítce. Poslední fází je aplikace sanačního štuku a možná výmalba zdi.

Co s vlhkou podlahou?

Podlaha, která je položená na betonovém podkladu, se odvlhčuje za pomocí kondenzačního odvlhčovače. Ten pohlcuje vlhkost ze vzduchu a vodu koncentruje v přístroji, který se po naplnění automaticky vypne. Velikost odvlhčovače na vysoušení podlah se vybírá podle zasažené plochy.

Takové vysušení betonového podkladu se využívá především před pokládáním podlahové krytiny jako je PVC nebo dřevěné parkety. Vlhkost betonu by je totiž mohla po čase trvale poničit.

Rada na závěr

Nezapomínejte na dezinfekci. Pokud vám do domu vnikla voda, ať už dešťová nebo při povodních či vytopení sousedem, je nutné vše řádně dezinfikovat. Voda je plná bakterií a mikrobů, které by mohly způsobit zdravotní problémy a narušit kvalitu a komfort bydlení.