Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jak zařídit dokonalou ložnici? Podle Feng Shui

Foto: HELCEL Nábytek

Ložnice hraje v našem životě důležitou roli. Je to místo, kde nabíráme síly po náročném dni. Je to nejintimnější místnost, kde se cítíme nejvíce v bezpečí. A nejen podle čínské tradice Feng Shui je jednou z nejdůležitějších místností v celém domě. Poradíme vám, jak ji zařídit tak, abyste se tam cítili co možná nejlépe.

 

Vše začíná u postele

Postel je středobodem každé ložnice. Stabilní lůžko s pevným čelem a kvalitní matrací by mělo být samozřejmostí. Je vhodnější velikost postele spíše přecenit – zde platí, že trochu větší je vždy lepší než příliš malá. Měla by mít ale dostatečně vysoké nohy a být alespoň třicet centimetrů nad zemí.

Tip: Na kvalitě rámu postele nezáleží tolik jako na kvalitě roštů a matrace. Zde platí, že se zbytečné šetření nevyplácí. Ale i zdravotní matrace můžete pořídit za rozumnou cenu.

Rozhodně se vyhněte ukládání nepotřebných věcí pod postelí. Pod postelí by mělo být uklizeno, aby zde mohla volně proudit energie, proto ho nezahlcujte zbytečnými věcmi. Například postele s úložným prostorem jsou pro odpočinek a správný spánek zcela nevhodné!

Tip: Pokud nemáte kam uklízet nepotřebné věci, raději investujte do kvalitní šatní skříně. Mrkněte třeba na nabytek-helcel.cz – najdete tam kvalitní a levný nábytek, který vám umožní změnit svůj domov bez zbytečného utrácení.

Jak nábytek rozmístit?

  • Nejdůležitější je umístění postele – zbytek nábytku rozmístěte podle ní. Měla by být umístěná co nejdále od dveří, ale neměla by být s nimi v jedné linii. Měla by také umožňovat dobrý rozhled po celé místnosti. Čelo by mělo být přiražené ke stěně a v ideálním případě by postel měla být přístupná z obou stran.
  • A jak je to se světovými stranami? Nejlépe se vám bude spát na severojižní ose s hlavou umístěnou na sever.
  • Nad hlavou postele by nemělo být okno, poličky, dekorace, lampy ani zrcadla.
  • Prostor v ložnici by měl být vzdušný, proto ho zkuste nezahltit zbytečnostmi. Pokud to uspořádání vašeho bytu neumožňuje, pořiďte si alespoň závěs, kterým oddělíte prostor, kde spíte a kde trávíte volný čas.
  • Barvy do ložnice volte tlumené a v zemitých odstínech – ideální je bílá, béžová, karamelová nebo hnědá.