Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Jaké jsou účinky infrasauny a finské sauny?

O tom, že má sauna na lidské zdraví pozitivní vliv není třeba dlouze diskutovat. Lidé je znali už více než před 10 000 lety a využívali jejích léčivých schopností pro společenské i náboženské rituály. Jaké konkrétní účinky ale saunování na lidské tělo má a jak to vlastně funguje? Jaký je rozdíl mezi finskou saunou a infrasaunou – a která je pro vaše zdraví lepší?

Finská sauna

Když lidé mluví o sauně, první, která se vybaví, je sauna finská. Jedná se totiž o typického zástupce ve světě saunování s teplotou, která se pohybuje v rozmezí 70 až 85 stupňů Celsia.

Finská sauna je zpravidla ze dřeva, které má nejen skvělé izolační vlastnosti, ale současně také působí na lidskou psychiku příjemným a uklidňujícím dojmem. Jedná se tak o dokonalý prostor pro relaxaci po náročném dni.

Jaké konkrétní zdravotní benefity saunování ve finské sauně má?

Nejdůležitějším zdravotním benefitem finské sauny je její pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví. Pravidelné saunování snižuje riziko srdeční příhody, ale i dalších srdečních chorob.

Pravidelné saunování vám ale může pomoci i s akutními problémy. Pokud trpíte nadměrným stresem, poruchou spánku nebo se zkrátka potřebujete „jen“ zregenerovat po náročném dni nebo tréninku, pobyt ve finské sauně je ideální volbou.

Finská sauna však má i nějaká svá negativa. Přestože pomáhá předcházet srdečním chorobám, pokud už nějakou dlouhodobě trpíte, není pro vás zrovna ideální, stejně jako například při narušení funkce lymfatického systému. Pobyt ve finské sauně se nedoporučuje ani těhotným ženám či lidem s vysokým tlakem.

To však neznamená, že by vám v takovém případě byly benefity saunování odepřené úplně. Stačí, pokud místo tradiční finské sauny vyzkoušíte moderní infrasaunu.

Infrasauna a její benefity

Infrasauna má na lidské zdraví podobné benefity jako finská sauna.

Pravidelný pobyt v infrasauně má pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví, zbaví vás stresu, pomůže vám ke klidnému spánku…

Po stránce benefitů si je tak s finskou saunou velmi podobná. Způsoby fungování i samotného saunování jsou však v obou typech velmi odlišné.

Infrasauna tělo prohřívá pomocí infračerveného záření, a to do hloubky přibližně 4 centimetrů. Na rozdíl od saunování ve finské sauně se v infrasauně nestřídají cykly. Finská sauna je proslulá tím, že přibližně po 10-15 minutách saunování dochází ke zchlazení těla v ledové vodě a těchto cyklů během jednoho saunování probíhá několik.

V infrasauně se pouze po dobu 45 minut zahříváte a tím získáváte veškeré její benefity.

Největší výhodou infrasauny je i to, že ji mohou díky pomalému prohřívání těla infračerveným světlem používat i lidé, pro které není tradiční saunování vhodné.

Jednou z dalších velkých výhod infrasauny je její dostupnost. Chcete mít možnost saunování kdykoliv a v klidu a pohodlí doma? Cena domácích infrasaun začíná už na 20 000 korunách a k jejímu pořízení nepotřebujete nic víc než trošku prostoru (záleží samozřejmě na zvolené velikosti). Jednoduchá je i samotná instalace a údržba.