Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Kompaktní desky jsou vděčné

Foto: archiv Vešo-Laminart

Jedním ze zařizovacích předmětů v interiéru, ale i v exteriéru, například na zahradě, ve venkovní kuchyni a podobně, jsou kompaktní desky. Jejich výběru věnujte náležitou pozornost, protože patří obvykle mezi značně zátěžové plochy.

Kompaktní desky se v interiéru uplatňují nejčastěji jako pracovní desky v kuchyni nebo jako nábytek v koupelně. Jejich tloušťka může být různá – nejčastěji se používá 10 až 12mm. Jsou samonosné a odolné proti poškození. Compact má oboustranný dekorativní povrch nejčastěji s černým nebo bílým jádrem. Hrany desky lze řezat do různých tvarů a leštit. Je zvláště vhodný pro použití při vysoké vlhkosti.

Oblíbený materiál

Pokud jde o kuchyně, kompaktní desky se těší čím dál větší oblibě. Ve prospěch jejich výběru svědčí, ve srovnání s například umělým nebo přírodním kamenem, relativně příznivá cena, široká nabídka zpracování i designů. Vývoj v tomto segmentu pokračuje neustále dopředu, takže současné kompaktní desky se vyznačují vysokou kvalitou, širokým výběrem dekorů i povrchů, jsou hygienicky nezávadné, dobře se čistí a jsou poměrně odolné.

O co jde

K výrobě kompaktní desky se používá vrstvený papír impregnovaný pryskyřicemi, který je za vysoké teploty a vysokého tlaku slisován v homogenní pevnou desku. Vzhledem k tomu, že povrch je zcela uzavřený, desky jsou nepropustné tekutinám a čistí se velmi snadno. Povrch je nejlépe udržován v čistotě pomocí vody a saponátu. Desky jsou odolné vůči páře a horké vodě. Jsou proto ideální do prostor, kde je čistota a hygiena důležitým faktorem. Kompakt je inertní a nepodporuje mikrobiální růst. Je vhodný pro styk s potravinami. Desky si můžete pořídit v tloušťce od 2 až do 20 mm.

Nepřeberné dekory

Paleta barev a různých dekorů je jedním z hlavních plus kompaktních desek. Povrchy jsou díky moderním technologiím zpracované takovým způsobem, že na první pohled nerozeznáte, zda se jedná o přírodní dřevo, kámen či dokonce beton. Výhodou je, že si tak můžete vybrat dekor doslova na míru stávajícímu zařízení vašeho interiéru. Při současných možnostech se dají vyrobit i různé vlastní vzory, anebo fotografie.

Co dalšího kompakt umí

Kvalitní a dostatečně silné desky jsou samonosné, strukturálně stabilní a odolné proti poškození. V interiéru se dají použít nejenom jako klasické kuchyňské desky, ale také například jako obklad stěny. Platí, že čím hustší je materiál, tím lépe odolává různým nehodám. Pokud hledáte opravdu kvalitu, ptejte se po certifikovaných značkách a zajímejte se, zda splňují požadavky normy EN438: 2005, která specifikuje odolnost vůči skvrnám u více než 40 látek. Patří mezi ně čaj, káva, mléko, kyselina citronová, aceton, alkohol, ovocné šťávy, čisticí prostředky, bělicí prostředky a barviva.

Nebojte se větru, deště

Kompaktní desky jsou rovněž odolné proti povětrnostním vlivům a neublíží jim ani sluneční paprsky, protože jsou stálobarevné. Venku se dají použít například při stavbě zahradních altánů a dalších přístřešků, pro venkovní nábytek, zábradlí, podhledy a podobně.

Foto: archiv Vešo-Laminart