Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Lamelové žaluzie, osvědčené stínění

Isotra interier

Moderní termo-izolační clony si dobře poradí se světelnými paprsky směřujícími do interiéru. Zvládnou je jak usměrnit, tak zcela eliminovat a místnost do určité míry zatemnit.

Slovo jalousie původně označovalo okenní mříž, která sice umožňovala pohled ven, zároveň však bránila pohledům zvenčí do interiéru. Její tvůrci se inspirovali mřížkami v orientálních harémech, jež sloužily k zajištění soukromí ženských komnat (jalousie = francouzsky žárlivost). První evropské žaluzie se nedaly polohovat, stínění s otočnými žaluziemi si nechal francouzský truhlář Cochot patentovat až v roce 1812.

Od té doby tradiční stínicí prvky v podobě lamelových žaluzií chrání naše interiéry před přímým slunečním světlem, jehož intenzitu jsou schopny citlivě regulovat. Bodují svou nenáročnou obsluhou a snadnou údržbou, barevnou, materiálovou i povrchovou variabilitou, umějí efektně a efektivně pracovat i se svou rolí estetického prvku.

Horizontální žaluzie určené k montáži na okenní rámy a křídla jsou díky tomu oprávněně dlouholetým a osvědčeným doplňkem nejen obytných interiérů. Kromě hliníkových lamel o různých šířkách a dekorativních tvarech, jež vytvářejí ve finále atraktivní obrazce a poskytují jedinečný vizuální vjem podpořený ohromující hrou světla, se v poslední době těší velkému zájmu uživatelů a designérů prvky z kvalitního přírodního dřeva domácího i exotického původu. Ať už ve své přirozené podobě, nebo lakované do odstínů stupnice RAL, nabízejí širokou variabilitu estetického vyznění. Kromě skvělého vzhledu patří k jejich přednostem také značná odolnost a dlouhá životnost. Stylové lamely v šířkách 25, 35, 50 a 70 mm vnášejí do interiéru dotek přírody, citlivě doplňují vnitřní vybavení obytných prostor a propůjčují místnosti zvláštní atmosféru. K exkluzivitě stínění přispívají široké dekorační pásky a odkryté nosné profily systémů, jedinečného vzhledu lze dosáhnout i s pomocí krycích boxů a nenápadných šňůrových žebříčků. Dokonalou funkčnost horizontálních stínicích lamel umocňuje způsob ovládání: zvolit lze manuální, ale rovněž dálkové motorické.

Text: redakce –ll-, foto: 4DECO s.r.o., Bematech, Isotra, Diamond design