Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Místo otočných vyzkoušejte posuvné dveře

studio interiér Janíček

Otevřít dveře mezi dvěma místnostmi tak, aby vznikl společný velký prostor? To jde jen s posuvnými dveřmi. Ale dojem je velkolepý. Právě posuvné dveře  se v interiérech využívají proto, aby umožnily vytvářet variabilní prostor. Jsou vhodné i do malých prostor, protože šetří místo. Lze je instalovat do vchodů na toaletu a do koupelny, kde otočné dveře většinou překážejí. Posuvné dveře mají rozmanité použití, a nemusí být vždy jen dřevěné. Stále častěji projektanti navrhují do bytů i celoskleněné dveře, které se dosud uplatňují zejména v rozlehlých kancelářských prostorech.

Posuvné dveře se dají instalovat i bez rozsáhlé rekonstrukce bytu. K dispozici jsou dveřní systémy JAP , které lze přidělat na strop nebo stěnu. Veškeré prvky ovládající posun dveří jsou ukryty pod lištou, takže nijak neruší celistvost stěny. Některé dveřní systémy naopak zdůrazňují své designové provedení. Posuvné dveře se posunují do stran nebo přes sebe a zůstávají viditelné. Zasunout dveře přímo do zdi umožňují stavební pouzdra.Jsou různé varianty pro dřevěné a skleněné dveře nebo pro klasické zárubně neboli obložky. V sortimentu firmy Studio Interiér Janíček, která se dodávkami a montáží dveří zabývá, jsou i bezobložková stavební pouzdra.

Novinkou jsou stavební pouzdra bez obložení

Stavební pouzdra  se dají využít u sádrokartonových i zděných stěn. Je nutné však počítat s větší rekonstrukcí bytu, protože stavební pouzdro nahradí část příčky. Skládá se z rámu, který ohraničuje vlastní posuvné křídlo, a plechové kapsy, v níž se dveře ukryjí. Stavební pouzdro se instaluje do zdi a plechové pouzdro se ukryje pod omítku. Je vhodné pro jednokřídlé i dvoukřídlé dveře. Dveřní otvor se může upravit obložkou nebo nechat bez obložení. Bezobložkové varianty pouzder firmy JAP jsou například modely EMOTIVE a AKTIVE.
Pro posuvné dveře jsou k dispozici modelové řady dveří SAPELI a Porta DOORS. Nabízejístejný sortiment dekorů jako pro otočné dveře. Základem povrchů jsou oblíbené dýhy, například SAPELI má více než 30 odstínů přírodního dřeva, ale také bohatý sortiment umělých povrchů. K atraktivním patří například kamenná dýha. Značka Porta DOORS rozšiřuje sortiment speciálních fólií, které využívají 3D efektu. Jsou to fólie Porta Synchro 3D a Porta Perfect 3D. Zvýrazňují nejen odstín, ale i plastickou strukturu dřeva.

Dveře, pouzdra i podlahy jsou k vidění v největším české showroomu

Atraktivní jsou také celoskleněné posuvné dveře, případně dveře s tzv. grafosklem, u nichž se mezi vrstvy skla vlisuje fólie s grafickým či textilním motivem. Firma Studio Interiér Janíček , která dodává a montuje bytové díly a doplňky od roku 1999, disponuje výstavními prostory v Mladé Boleslavi, kde lze vidět na 120 druhů dveří a zárubní i všechny stavební pouzdra.Je to největší showroom dveří v České republice. Na ploše 250 m²jsou také ukázky dřevěných, laminátových a vinylových podlah. Firma Studio Interiér Janíček dodává i stahovacípůdní schody, schody či nerezové zábradlí.