Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Módní barevné trendy v interiéru

Výběr správné malířské barvy či tapety pro konkrétní interiér ovlivňuje několik faktorů.  Například to, zda se jedná o kuchyň, dětský pokoj či obývák, roli hrají také rozměry a světlost místnosti a v neposlední řadě aktuální trendy a nálada společnosti.

Jaké barvy se hodí do dětského pokoje a jaké spíš do kuchyně a proč nemůžeme místnosti s vlhčími stěnami vymalovat běžným nátěrem? Dokážou barvy vyčistit vzduch anebo potlačit dispoziční nedostatky? Barvy dokážou hodně, například snadno, rychle a bez stavebních úprav znění vnímání prostoru. A i když se oblíbenost odstínů malířských barev neproměňuje tak často jako ve světě oděvní módy, také nabídka nátěrů reaguje na všeobecné trendy. Dva hlavní proudy určují Dulux a Pantone Color Institut, podle jejich inspirací se řídí i výrobci malířských barev.

Šedá, žlutá vyzývají ke kontrastu

Svět barev je nekonečně pestrý! Zatímco tomu loňskému vévodila podle odborníků klasická modrá, letošek se nese na vlně dvou kontrastních tónů, jež se krásně doplňují a vytvářejí dokonalou souhru. Jasně žlutá (Illuminating) a šedá (Ultimate Gray) jsou jako stvořené pro použití v interiéru. interiéry. „Spojení nadčasové šedé se zářivě žlutou vyjadřuje poslání nesoucí v sobě pozitivitu podpořenou odvahou. Tato barevná kombinace praktické a pevné a zároveň hřejivé a optimistické nám přináší odolnost a naději. Pro lidského ducha je zásadní cítit povzbuzení a povznesení,“ vysvětluje Leatrice Eiseman, výkonná ředitelka Pantone Color Institutu.

Hnědá je klidná a vyrovnaná

Další značkou, která tradičně inspiruje barevné interiérové trendy je Dulux, i zdejší designoví specialisté stanovují tóny, jež budou kralovat domovům po celém světě. Pro letošní rok vyhlásili nadvládu odstínu světle hnědé (Brave Ground). „Vřelý, zemitý tón vytváří pocit stability, růstu a potenciálu. Poskytuje pevný základ pro změnu a kreativitu ve vašem domově,“ obhajuje Dulux letošní volbu. Výběr odstínu potvrzuje návrat k přírodě a jednoduchosti a koresponduje s populárním skandinávským stylem hygge, který si klade za cíl přinášet do života pohodu a klid. Navíc se dá zemitá barva skvěle kombinovat jak s jinými odstíny hnědé, tak i s dalšími přírodními tóny jako je béžová či zelená. Působí příjemně i se zmíněnými barvami zvolenými Pantone žlutou či šedou.

Bílá se nikdy neokouká

Zvolíte-li klasiku, tedy bílou barvu, budete si moci vybrat stupeň lesku i odstín. Bílá však není jen jedna, záleží na množství světla, které pohltí, respektive odrazí. A tak některá se zdá být teplejší jakoby prohřátá sluncem a jiná připomíná ledovcové kry.

Další emocionální rozšíření pak přináší takzvaná lomená bílá, neboli off white. Bílá barva se nejčastěji tónuje modrou, zelenou fialovou nebo meruňkovou. Toto řešení se využívá pro malování velkých prostor, kde by čistě bílá byla unavující pro oko a působila by sterilně.

Konkrétní bílou, si stejně jako každou jinou barvu, můžete nechat namíchat v centru míchání barev, kde lze vykouzlit více než 1 milion barevných odstínů.

Vsaďte na efekty

V případě, že pouhá barva nestačí a je potřeba na stěně nechat rozehrát trochu kreativnosti, zaručeně poslouží omítky s různými efekty. „Nekonvenční struktura a vzhled kamene, betonu, břidlice či metalického nátěru dodají vašemu interiéru originalitu a charakter,“ radí Tadeáš Tenkl z Hornbachu. Velmi jednoduché je použití již hotových efektových omítek v různých provedeních, se správným nářadím dosáhnete těchto skvělých efektů dvěma až třemi pracovními kroky.

Zdraví prospěšné barvy

Některé barvy jsou pro své fyzikální vlastnosti přímo určené pro použití ve vlhkém prostředí. Dokážou mimo jiné činně reagovat na vlhko a vázat na sebe vzdušnou vlhkost, kterou lze následně dle měnících se podmínek znovu uvolnit do interiéru. Tyto barvy svým složením a mikroporézní strukturou výrazně přispívají ke zdravému vnitřnímu klimatu v interiéru.

Interiérové barvy nové generace, prokazatelně zlepšují i kvalitu vzduchu v interiéru. Například vysoce paropropustná minerální barva je schopna díky svému unikátnímu složení vytvářet záporné vzdušné ionty. Ionizované částice vzduchu na sebe vážou prach a pyl, který posléze padá k zemi, čímž i barva přispívá ke zdravějšímu vnitřnímu ovzduší.

Stále čisté stěny sem 

Pro namáhané prostory, kde bývají stěny vystavovány opravdu vysoké zátěži, například předsíně a vstupní haly, kuchyně nebo dětské pokoje oceníte omyvatelné i čistitelné nátěry, jež představují moderní generaci interiérových barev. Tyto odolné nátěry byly testovány účinky kečupu, hořčice, kávy, červeného vína nebo vodou ředitelnými fixami. Skvrny lze ze zdi setřít houbičkou a saponátem. U nátěru nedochází při čistění k výrazné změně povrchu a zachovává si tak svou hlubokou matnost a hlavně čistotu.

Častým důvodem, proč nevybíráme světlé pastelové odstíny je to, že jsou ke znečištění nejvíce náchylné. „Barvy Ceramic lze vybírat z 23 odstínů, které byly inspirované a následně i pojmenované podle krásných a mnohdy velmi vzácných nerostů a přírodních úkazů. Výsledkem je krásný, uklidňující přírodní odstín pro každý interiér“ prozrazuje designérka Primalex Alexandra Dýcková, která se na utváření barevné palety podílela.

Odstíny vybírejte s citem

Při výběru barevné výmalby víc, než módními trendy řiďte místností, její orientací na světové strany a případně i nedostatky, které se dají správným výběrem barvy potlačit. Hodně také záleží na vašem vkusu i stylu, jaký chcete prostoru vtisknout. Jestliže potřebujete po náročné práci klid a uvolnění, měli byste k němu volit i správnou barvu stěn, v tomto případě to může být třeba hnědá, zelená nebo modrá. Naproti tomu žlutá a červená barva vás doslova nabijí energií a vhodné jsou proto do obytných místností nebo jídelny.

Volbou barevného odstínu můžete ovlivnit výsledné vnímání prostoru, například co do velikosti můžete pokoj zvětšit využitím světlých odstínů ze studeného barevného spektra a nátěrem všech ploch jednou barvou. Naopak teplými barvami můžete docílit vyrovnání chybějícího slunečního světla a místnosti tak pocitově zmenšit a zútulnit. Pro tento účel jsou ideální tmavší odstíny oranžové nebo hnědé barvy – pamatujte ale, že všeho s mírou, jako vyvážení výrazných barevných tónů na stěnách můžete využít bílého stropu a doplňků v tlumených tónech. Například u novostaveb se stropy často malují světlejším tónem než stěny pro optické zvýšení místnosti, zatímco u starších budov s vysokými stropy se volí postup opačný.

Než začnete malovat

Důležité je koupit dostatečné množství barvy. Řiďte se velikostí natírané plochy a údaji o průměrné vydatnosti neboli kolik metrů plochy se dá vymalovat 1 litrem konkrétní barvy. Najdete ho obvykle na obalu nebo technickém listu. Počítejte s tím, že čím hrubší povrch budete natírat, tím větší množství barvy budete potřebovat.

Řešením jsou i tapety

Také barevné tapety jsou v módě a dokonale dokážou proměnit jakýkoliv interiér. Na trhu je nepřeberné množství druhů s nejrůznějšími motivy. Pokud nejste zastánci jednobarevně vymalovaných stěn anebo si chcete jednoduše zařídit interiér v určitém stylu, budou pro vás tapety tou správnou volbou.

Nejpoužívanější jsou vliesové tapety z netkané textilie, které se vyrábějí česáním polyesterových a celulózových vláken. Pro vzory se používá PVC pěna nebo polyakrylát. Dobře se aplikují a stejně dobře jdou i stáhnout, pokud se rozhodnete přetapetovat. Do zátěžových místností si pořiďte vinylové tapety, jež se vyrábějí z umělé hmoty a mohou mít zadní stranu z papíru nebo vliesu. Dají se omývat, proto se hodí do kuchyně, ale také třeba do dětského pokoje. Doporučují se i do koupelen anebo do předsíní.

Stála aktuální jsou také papírové tapety. Dají se sehnat v rozličných designových provedeních a jejich cena je příznivá, problémem však bývá složité lepení. Další zajímavou možností jsou textilní tapety. Na lícové straně se můžete setkat s hedvábím, lnem, sisalem, bavlnou a dalšími materiály, které se případně upravují potiskem, ale také třeba vyšíváním nebo aplikacemi různých efektních ozdob. Počítejte s tím, že jsou těžké, takže je lepší pracovat ve dvou.

Text: Jana Šulcová

Foto: archiv firem