Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Na co si dát pozor při sjednávání pojištění domácnosti?

pojištění domácnosti

Podle agentury NMS Market Research se ztráty bydlení bojí přibližně 30 % Čechů. Průzkum provedla pro Českou asociaci pojišťoven. Celkový počet rodinných domů v České republice je přitom asi 1,55 milionu, bytů pak zhruba 4,1 milionu. Pokud se o svůj domov bojíte i vy, měli byste zvážit adekvátní pojištění.

 

Mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti je velký rozdíl

Z výzkumu vyplynulo, že Češi často nedokáží rozlišit rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti. Zatímco pojištění nemovitosti souvisí se stavebními součástmi objektu (např. okna, střecha, podlahy, dveře…), pojištění bytu a domácnosti se vztahuje na vybavení. Jde tedy o dva různé produkty, byť se obvykle sjednávají společně.

Nejčastější rizika, která byste neměli podcenit

Češi se nejvíce obávají požáru, vloupání a škod způsobených havárií vody. V každém případě se vyplatí pojistit bydlení proti živlům (povodeň, požár, vichřice, krupobití, povodeň…) a za pozornost rozhodně stojí také pojištění proti vodovodním haváriím (prasklé potrubí) a proti vloupání.

Pojistné produkty se za poslední roky příliš nezměnily, ale postupně se rozšiřují o další možnosti krytí. Své o tom vědí příznivci zvelebování zahrad, kteří investují nemalé peníze do exteriéru. Díky pojištění se nemusí bát o bazén, zahradní nábytek, sochy, jezírka či o zahradní techniku.

Cenu pojistného ovlivňuje zabezpečení

Bydlíte v lokalitě s vyšší kriminalitou? Nebraňte se investici do zabezpečovacích prvků, které výrazně sníží riziko úspěšného vloupání do vaší domácnosti. Kombinace bezpečnostních zámku a mechanických zábran vede ke zlevnění pojištění až o desítky procent.

Pozor na podpojištění

Pojišťovny sice koncipují pojistné produkty tak, aby k podpojištění nedocházelo, ale přesto se přesvědčte o tom, že jste pojistnou částku stanovili správně. V pojistné smlouvě by měla být sjednána taková suma, která by pokryla veškeré náklady pro obnovení domácnosti či rodinného domu, pokud by došlo například k totálnímu zničení v důsledku požáru.

Kolik vás bude pojištění domácnosti stát?

K nejzajímavějším produktům patří pojištění Bezpečný domov od tuzemské pojišťovny ERGO. Nabízí řešení pro zájemce o pojištění nemovitosti, domácnosti i majetku. K hlavním výhodám patří široké krytí s minimem výluk, pojištění odpovědnosti z držby budovy/bytu do 3 mil Kč zdarma a navíc bezplatné pojištění vedlejší stavby a garáže do 50 m2. V rámci pojištění nemovitosti je samozřejmá také non-stop asistenční služba.
Pokud vás zajímá, na jakou částku vás pojištění vyjde, využijte kalkulátor pojištění Bezpečný Domov. Zjistíte, že komplexní ochrana vašeho majetku nemusí být drahá!