Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Neničte si zrak u počítače – vpusťte světlo na své pracoviště!

osvětlení

Dobré světlo je základem pro dobrou práci. Platí to i pro práci na počítači, při níž si dnes ničíme oči nejčastěji. Nedostatek světla má vliv na kvalitu práce, může vést až ke zdravotním problémům a k trvalému poškození zraku. S vhodným osvětlením pracovní plochy můžeme únavě očí a bolestem hlavy předcházet.

 

Různé zdroje světla

Denní světlo je nejpřirozenějším a nejvhodnějším zdrojem světla, pokud neoslňuje a nepřesvětluje. Při zařizování nového pracoviště (kanceláře) si všimněte, kolik denního světla přichází do místnosti v závislosti na orientaci budovy, okolního terénu, směru slunečního záření apod. Denní světlo se dá regulovat tónováním skel, žaluziemi, záclonami, markýzami.
Umělé osvětlení je vhodné i tam, kde je dostatečný přísun denního světla, musí odpovídat konkrétnímu pracovišti a prováděným úkonům. Umělé osvětlení různého typu může měnit barvu světla a osvětlených předmětů. Pro kanceláře jsou vhodné fluorescentní zářivky, rtuťové žárovky, LED světla jsou nejoptimálnější díky své účinnosti.

Typy osvětlení vhodné pro různé činnosti

Neexistuje typ svítidla, který by byl vhodný pro všechny situace a každé pracoviště. Množství a kvalita osvětlení potřebného pro konkrétní pracovní místo nebo úkol určí, které svítidlo je nejvhodnější. Z tohoto pohledu rozlišujeme zdroje světla:
• Přímé – 90 – 100 % světla směřuje dolů, mohou se vytvářet stíny.
• Kombinované – kombinovaná svítidla distribuují světlo rovnoměrně nahoru a dolů. Jejich světlo se odráží od stropu a dalších povrchů v místnosti. Malé množství světla vyzařovaného horizontálně znamená snížení možnosti přímého oslnění. Obvykle se používají v čistě výrobních prostorách.
• Nepřímé – nepřímá svítidla distribuují 90 až 100 % světla vzhůru. Strop a horní stěny musí být čisté a vysoce reflexní, aby světlo doputovalo až na pracovní plochu. Poskytují nejrovnoměrnější osvětlení ze všech druhů svítidel a nejmenší přímé oslnění. Nepřímá svítidla jsou obvykle používána v kancelářích.
• Stíněné – stíněná svítidla jsou vybavena difuzory, čočkami a lamelami k zakrytí přímého pohledu na zdroje světla. Stínidla pomáhají distribuovat světlo a předcházet oslnění.

Druhy osvětlovací techniky

Klasická žárovka je nejznámějším a nejrozšířenějším zdrojem světla. Jejími klady jsou jednoduché použití a nízké pořizovací náklady. Nedostatky žárovky jsou její nízká životnost, velká spotřeba energie a vysoká povrchová teplota. Z těchto důvodů je lepší instalovat tyto žárovky do prostor, kde rozsvěcíme nepravidelně a na nezbytně nutnou chvíli.
Halogenové žárovky jsou postaveny na stejném fungování jako klasické žárovky. Halogenové světlo dokáže vytvořit ojedinělé světelné efekty v prostoru, kde můžeme světlo koncentrovat do jednoho bodu nebo naopak osvětlit celou stěnu. Halogenové žárovky jsou sice dražší než klasické žárovky, ale poskytují úsporu ve spotřebě energie a mají až dvakrát delší životnost.
Kompaktní úsporné zářivky představují vyhledávanou alternativu ke klasickým žárovkám, protože mají až o 60-80 % vyšší účinnost, menší spotřebu a delší životnost. Nabízejí širokou škálu výkonů, takže dokážou nahradit klasické žárovky opravdu všude. Nevýhodou je pomalejší náběh plného světelného výkonu a obsah jedovaté rtuti.
LED dioda vznikla jako úsporná náhrada klasických žárovek. Tento typ světelného zdroje má velké uplatnění především v integrovaném osvětlení v nábytku, díky malým rozměrům a svítivostí v libovolné poloze. V současnosti je používání těchto zdrojů světla velmi populární. LED diody mají desetinásobně větší svítivost než klasické žárovky a dvakrát větší účinnost než zářivky a v neposlední řadě také disponují extrémní životností.

Jak odstraňovat chyby v osvětlení

Kvalita osvětlení se z různých důvodů časem mění, proto je potřeba ji pravidelně sledovat a dodržovat pár pravidel:
• Pravidelně otírejte svítidla, aby se nevytvářela vrstva prachu. Nečistota snižuje množství vydávaného světla.
• Vymalujte stěny místnosti vhodnými barvami, aby se světlo mohlo odrážet.
• Neumisťujte zdroj světla za záda pracovníka.
• Vyměňujte žárovky a zářivky podle pravidelného rozvrhu. Staré žárovky dávají méně světla než nové, takže je nahrazujte dříve, než se spálí. Postupujte podle pokynů výrobce.
• Přidejte na vhodných místech další svítidla.