Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Nesmrtelná kůže ve službách komfortu

Foto: Casa Moderna

Přírodní useň, která disponuje nejen vynikajícími užitnými vlastnostmi, ale také krásou, odolností a trvanlivostí, vždycky byla, je a stále bude ideálním materiálem pro bydlení. Velmi efektní je zejména v podobě sedacího nábytku.

Návrháři a výrobci si cení zejména jeho povrchové a barevné variability, stejně jako tvárnosti, a z ní plynoucí vstřícnosti k realizaci i těch nejkomplikovanějších nápadů. Navíc o sedačkách a křeslech, vyrobených s použitím pravé kůže, je možné bez obav konstatovat, že s ohledem na její osobité vlastnosti je každý výsledný kus jedinečný. Cení se také jeho prodyšnost a schopnosti variabilně pracovat s vlhkostí: vodní páry totiž kůže umí nejen absorbovat, ale následně rovněž uvolňovat, čímž se zvyšuje uživatelský komfort výsledných produktů. Dalším přínosem přírodních usní je, že nepohlcují prach, což je skvělá zpráva pro alergiky.

Povrchová různorodost

Díky autentickému povrchu, měkkému a příjemnému na dotek, se k nejoblíbenějším, ale také k nejdražším řadí řadí pečlivě vybrané luxusní anilinové usně, které výrobci finálně dotvářejí pouze voskem. Jsou proto vysoce prodyšné a poskytují skvělé pohodlí, zároveň však mají vyšší nároky na péči a pravidelnou údržbu. K vyhledávaný patří rovněž sametově hladké materiály, jež se liší typem broušení: zatímco takzvané nubuky jsou upravované z lícové strany, velury naopak z rubové. Tyto usně jsou ale citlivější na světelné záření, v jehož důsledku dochází ke změnám barevného odstínu. Jejich povrch tak časem získá přirozenou patinu, jež na exponovaných místech přechází až do atraktivního matného lesku. Další možnou variantu představují semianilinové materiály, dokončované malým množstvím pigmentu, jenž nijak zásadně nenarušuje jejich přírodní vzhled. Jde v podstatě o polotransparentní úpravu, která sjednocuje vzhled povrchu. Jejich světlostálost je sice vyšší, ale přesto se nedoporučuje vystavovat je intenzivním slunečním a tepelným paprskům. K nejpoužívanějším pak patří usně pigmentované, jimž povrchová úprava dodává nejen měkkost, ale díky jednolitosti výsledné struktury také odolnost proti ušpinění, což významně usnadňuje jejich údržbu a umocňuje praktičnost využití.

Funkčnost a variabilita

Hitem posledních let se staly pohovky a křesla s přidanou hodnotou, jež splňují nejen estetické nároky, ale také ergonomická hlediska a požadavky na zdravý životní styl. V sedacím nábytku různého typu totiž člověk nejen při práci, ale také při zábavě a odpočinku často stráví podstatnou část, a to až polovinu, dne. Proto ke slovu vedle propracovaných tvarů přicházejí rovněž rozličné polohovací mechanismy, které zvyšují komfort uživatele a zároveň i přispívají ke správnému způsobu sezení. Nastavitelné loketní a zádové opěrky jsou u řady modelů už víceméně samozřejmostí, u některých se lze setkat i s nastavitelnými nožkami. Dalším významným trendem je modulárnost. Návrháři a výrobci na celém světě v současnosti nabízejí produkty, sestavené z několika prvků, umožňujících variabilní uspořádaní prostoru, které jsou vstřícné k rychlým proměnám interiéru podle aktuálních potřeb. Pohodlí je nejen otázkou adekvátních konstrukcí, ale také výplňových materiálů, k nimž vedle polyuretanu a paměťové pěny patří často například i peří.

Text: redakce -ll-, foto: JV Phoda, Home Style, Carelli, Casa moderna