Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Originální proměna bytu

1. Detaily vrátily do ložnice ženskost, lehkost a svěžest

O krásném bydlení sní každý z nás. Pořídit si ho však nemusí stát zrovna statisíce nebo miliony. Pokud nechcete kupovat nemovitost nebo investovat do nového nábytku, máme pro vás tip na řešení, které vás rohodně nezruinuje.

Stačí jen mít odvahu a najít si čas na pátrání po starším nábytku, který si přetvoříte k obrazu svému. Potřebné kousky získáte levně třeba na inzerát, na příslušných aukčních webech, mnohdy natrefíte i na nabídky „za odvoz“, vyplatí se také propátrat půdy či sklepy širší rodiny, známých a přátel. Renovace nábytku samozřejmě bude stát čas a úsilí, ale zase díky nim váš domov získá punc originality a jedinečnosti. Podívejte se, jak si s tím poradila Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce, která si proměnou bytu prošla. Spolupracovala při ní s bytovou designérkou Pavlou Kirschner, která si doslova libuje v eklektických interiérech, v nichž se repasovaný nábytek skvěle vyjímá. Spolupráci s designérem lze doporučit každému, kdo si sám na proměnu netroufá, případně na ni nemá čas.

Začněte něčím jednoduchým

Strach z nezdaru může být největším úskalím prvního pokusu o rekonstrukci. „Stačí tužka, pastelky, papír a chvilka klidu na promyšlení, jak by šlo s pomocí barvy či patiny oživit třeba obyčejnou židle nebo štokrle,“ radí designérka Kirschner. Úpravy složitějších věcí (čalounění či oprava dýhovaného nábytku) je pak lepší konzultovat s profesionálem.

Při nákupu nepodléhejte emocím

I když se do nějakého kousku zamilujete na první pohled, je důležité nakupovat s rozmyslem. „Celkový rozpočet na přeměnu byste si měli naplánovat předem. Cena nábytku je jedna věc, větší částku však utratíte za samotnou předělávku,“ nabádá Kirschner. Je proto dobré si udělat průzkum, za kolik se asi vyhlédnuté kousky běžně prodávají. Sledujte týden či dva vhodné inzeráty, abyste si udělali přehled a při vlastní koupi neskočili někomu na špek.

Ověřte si původ a stav nábytku

Fotky a jejich popisy mohou být zavádějící. Někteří inzerenti si libují v přehánění a v superlativech a starší křeslo klidně popíšou jako designový kousek. V takovém případě by svá tvrzení měli doložit jménem autora a rokem výroby díla. Pokud vám tyto informace prodejce není schopen poskytnout, raději dejte od jeho nabídky ruce pryč. Dalším úskalím může být stav nabízené věci. Objeví-li se v popisu termín „nálezový stav“, může jít o kousek z vyklízené půdy, kde v nevyhovujících podmínkách čekal na svého nového majitele třeba i desítky let. Což znamená, že si renovace s největší pravděpodobností vyžádá vyšší náklady. Zase se ale takhle dají objevit i různé skvosty.

Raději poškozený, než neodborně opravený

Může se totiž stát, že původní majitel nedocení hodnotu kousku, nebo ho – ve snaze ušetřit – nevhodným či neodborným zásahem znehodnotí. „Kupte si raději nábytek v původním stavu a zrenovujte si ho buď sami, nebo s pomocí specialisty,“ říká designérka. Dobře poradí čalouníci, kteří se většinou nespecializují pouze na potahy, ale jsou schopni celý nábytek předělat kompletně. „Mně se vyplatila spolupráce s čalouníky při repasování dvou křesel od Jindřicha Halabaly, která jsem pořídila na inzerát celkem za 2 000 korun“, svěřuje se svými zkušenostmi investorka.

Mnohdy stačí fantazie a barvy

Vtipná a originální proměna nemusí hned znamenat velké a nevratné zásahy do obytných prostor. K tomu, aby interiér prokoukl, stačí mnohdy i málo. „V ložnici mám komodu, která získala novou tvář díky změně barvy z modré na zářivě fuchsiovou a nahrazením jednotných klasických úchytek prvky různých barev a tvarů. V repasované verzi tak zaujme okamžitě, jak do místnosti vstoupíte,“ vysvětluje Lenka Černá.

Čarování s barvami a doplňky

Charakter obytných prostor získá na zajímavosti rovněž s pomocí barevných závěsů, polštářů či přehozů. Trvalejší zásah pak představují barevné stěny. „Nátěry potřebných odstínů si můžete namíchat sami, sytější barvy se vyplatí opět svěřit odborníkům nebo nakoupit předem připravené produkty v některé ze specializovaných prodejen. Rozdíl ceny je jen v řádech desítek korun, ale na výsledku je to opravdu znát,“ uzavírá Pavla Kirschner.

Text: redakce -ll-, foto: Annonce