Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Plastové dveře mohou vypadat luxusně

Když si pořizujete nové vchodové nebo interiérové dveře, jako první budete volit jejich materiál. Nejoblíbenější a cenově nejdostupnější jsou bezesporu plastové dveře. Když se podíváte do katalogů, uvidíte, že i plastové dveře mohou vypadat opravdu luxusně. Na výběr máte tolik variant, že budete mít nejspíše problém, vybrat ty pravé. Vezměte to krok za krokem. Jako první je potřeba si určit, jestli chcete interiérové dveře klasické nebo posuvné, pak už začnete kromě ceny řešit hlavně jejich design.

Vyberte typ prosklení a dekor

Všechny interiérové dveře v domě nemusí být stejné, ale měly by být ve stejném duchu. To znamená, že budou mít nejspíše stejnou barvu nebo třeba dřevěný dekor, ale různé typy prosklení.

Tip: Kombinací dekorů a zasklení je v dnešní době nepočítaně. Mezi oblíbené kombinace patří hlavně dekor tmavého dřeva s matným sklem. Ukázku této i dalších oblíbených kombinací najdete v nabídce interiérových dveří

Do některých místností se hodí více prosklené dveře, aby tam procházelo světlo (kuchyň, obývák …), jinde se používají dveře prakticky bez prosklení (pracovna, ložnice, koupelna…). Prosklení může mít navíc spoustu podob, dveře mohou být celoprosklené nebo prosklené jen z menší části. Sklo může být mléčné, matné, se vzory i průhledné.

Když budete řešit barevné provedení dveří, opět narazíte na nepřeberné množství možností. Dobré je dveře sladit s barvou podlahy, s barvami, které v interiéru převládají. U vchodových dveří je dobré myslet na sladění s okny, s garážovými vraty i s barvou fasády.

Tip: Nevíte, jak nejlépe sladit všechny prvky fasády? Přečtěte si základní ponaučení v článku: Slaďte si fasádu domu – jak sladit garážová vrata, dveře i okna.

I doplňky ke dveřím rozhodují o celkovém vzhledu

Když si vyberete samotné interiérové nebo vchodové dveře, můžete se zaměřit ještě na příslušenství ke dveřím. Barva a provedení kování nebo kliky má totiž na celkový design dveří nezanedbatelný vliv. U vchodových dveří pak můžete mít ve dveřích zabudované například kukátko nebo elegantní klepadlo. Ke dveřním doplňkům patří také dveřní zarážky, stavěče dveří nebo řetězy na dveře.

Dveře byste měli vybírat i podle celkového charakteru bytu nebo stavby. K moderním novostavbám se hodí jednoduchý moderní styl dveří (často hliníkové), ke starším stavbám pak můžete vybírat i originální design dveří, který zaujme na první pohled.

V neposlední řadě je důležitý spolehlivý dodavatel, na kterého se můžete vždycky obrátit.