Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Plyn letos zlevnil. Dá se však ušetřit i více.

Plyn je komodita, která patří k nejnákladnějším položkám domácího rozpočtu. I když cena plynu za m3 letos poklesla, stále se vám bude zdát, že platíte spoustu peněz. A co víc, čeká nás opět tuhá a dlouhá zima, během níž se bez plynového topení prostě neobejdete. Sice plyn letos zlevnil, ale ušetřit můžete mnohem více.

Dodavatelé plynů se prezentují jako ti nejlevnější na trhu. Možná snížili cenu za komoditu, ale mohli zvýšit ostatní poplatky, které se na faktuře účtují. Abyste předcházeli tomu, že vám přijde vysoká faktura za plyn, proveďte srovnání cen plynu. Jedná se o online nástroj, který vyžaduje vyplnění několika informací (spotřeba plynu, kraj apod.), na jejichž základě jsou vyhodnoceny nabídky jednotlivých dodavatelů. Tyto nabídky se vám seřadí od nejvýhodnější po nejméně výhodnou. Sami tak uvidíte, kolik změnou dodavatele ušetříte.

Změňte svého dodavatele

Jestliže neodebíráte levný plyn, ale chtěli byste, pak změňte svého dodavatele. Změna dodavatele není složitý proces. Nemusíte se obávat ani časové náročnosti, ani zdlouhavé administrativy. Stačí si sjednat smlouvu u nového, levnějšího dodavatele komodity, který se už postará o vše ostatní. Na starosti si vezme výpověď současné smlouvy, u níž je výpovědní lhůta tři měsíce. Nový a levnější plyn tak budete odebírat až po uplynutí výpovědní lhůty.

Hlavní výhodou je, že nedochází k žádným fyzickým změnám. Jedná se pouze o změny v papírech. Na faktuře se vám objeví nové logo a nižší cena. Už nebudete mít noční můry z toho, kolik zase budete za plyn doplácet. Mějte přehled na trhu s komoditami a mějte nejlevnějšího dodavatele, se kterým budete spokojeni.

Změnu dodavatele můžete provádět jednou za půl roku. Ceny plynu 2013 jsou poměrně nízké, a tak je nejlepší doba pro změnu dodavatele. Možná si říkáte, že ceny sice klesly, ale vy platíte stále více. Porovnání cen plynu vám prozradí, zda je váš dodavatel výhodný či nikoliv.