Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Pokládka laminátové podlahy

Laminátové podlahy jsou jednou z nejoblíbenějších podlahových krytin, hned vedle třívrstvých podlah a podlah z masivního dřeva. Jsou oblíbené nejen pro svou vysokou odolnost a snadnou údržbu povrchu, díky níž jsou vhodné i pro pokládku do intenzivně namáhaných místností, ale také pro jejich snadnou pokládku.

Také velmi příjemná cena, velké množství dekorů a vzorů autenticky napodobujících dřevo či, mluví v jejich prospěch. Laminátové podlahy jsou vnímány jako cenná alternativa k podlahám ze skutečného dřeva.

Pokládka laminátové podlahy

Pokládka laminátových podlah je díky moderním zámkovým systémům je možné laminátovou podlahu položit snadno svépomocí bez speciálního nářadí, což ušetří čas i peníze.

Dokonalý podklad

Základním předpokladem úspěšné pokládky je dokonalý podklad. Podklad, na kterém bude umístěna vaše nová laminátová podlaha, musí být dokonale rovný, suchý, zbavený prachu a nečistot. Příprava povrchu bývá na položení plovoucí podlahy nejtěžším a nejobtížnějším krokem. Jelikož se jedná o klíčovou úpravu, která bude mít vliv na celkové fungování podlahy, doporučuje se využít pomoci odborníků.

Zda je podklad dostatečně rovný poznáte tak, že na podlahu položíte dvoumetrovou lať nebo vodováhu. Rozdíl ve výšce podlahy by neměl být větší než 2 mm. Pokud jsou nerovnosti vyšší, je potřeba výčnělky a hrboly obrousit a potépodklad vyrovnat stěrkovou hmotou.

Podkladní vrstva

Na připravený podklad je vhodné umístit podkladní vrstvu. Na zaschlou stěrku položíme parotěsnou zábranu – folii, která bude sloužit jako izolace. Na parozábranu se dává pěnová podložka o síle 2 milimetry. Ta nám dorovná mírné nerovnosti, tlumí prostorový i kročejový hluk a pruží, čímž změkčuje chůzi po podlaze.

Pokládka krok za krokem

1. Pokládku laminátové podlahy začínáme v prázdné místnosti většinou zleva doprava.
2. První řadu lamel neklademe až ke zdi. Mezi zdí a lamelami vytyčíme malými klínky mezeru, asi 1 cm velkou, která bude sloužit jako dilatační spára.
3. Díky dilatační spáře se může plovoucí podlaha trochu “hýbat”. Pokud by byla podlaha až u zdi, hrozilo by, že se časem někde vyboulí.
4. Jednotlivé lamely se do sebe zacvakávají díky klik systému. Důležitá je první řada, která určuje další pokládání lamel.
5. Lamely se pokládají po řadách tak, že se nejprve spojí mezi sebou. Pak se celá řada napojí na tu předchozí jednoduchým mechanickým zámkem.
6. Kratší konce jednotlivých lamel by se měly míjet alespoň o 30 až 40 cm.
7. Pokud se ke stěně nevejde celá lamela, je nutné ji uříznout podle požadovaného rozměru. Každá nová řada pak začíná zbylým kouskem předchozí řady.
8. Je-li položena podlaha v celé místnosti, oříznete po okrajích přebývající parozábranu.
9. krajové spáry zakryjte vhodnými podlahovými lištami, které připadají ke konkrétnímu druhu podlahy.
10. Nově položená podlaha se smí ihned používat, jelikož se nečeká na zasychání žádného lepidla.

Několik zásad pro pokládku laminátové podlahy

Směr pokládky podlahy by se měl orientovat podle dopadajícího světla, z optických důvodů by se měla podlaha pokládat podélně ve směru dopadu světla. Zároveň by se měly podélné strany lamel položit napříč dlouhým stranám místnosti, což místnost opticky zvětší.

Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18 až 22 °C. Vlhkost vzduchu v místnosti by měla být v rozmezí 50 až 60 %, což vám prozradí obyčejný vlhkoměr. Tak zabráníte tvorbě spár mezi lamelami a následnému nepříjemnému vrzání podlahy.

Pokládka svépomocí nebo s profesionály?

Pokládka laminátové podlahy se jeví jako poměrně snadná, jelikož není potřeba nic lepit a složitě vyměřovat. Ovšem i při této pokládce je potřeba být důsledný, kontrolovat umístění lamel a některé části pokládky vyžadují zkušenosti a zručnost.

Pokud si sami netroufáte, svěřte pokládku zkušeným profesionálům, kteří se o vše postarají. Také firma amadeopodlahy.cz vám může s pokládkou vaší nové laminátové podlahy pomoci. Pokud se přece jen rozhodnete pro montáž svépomocí, měli byste postup konzultovat s podlaháři a velmi důležité je dodržet odborné rady, návody a postupy.

Za pomoc při zpracování článku děkujeme AMADEO Holding s.r.o. – pokládka podlah Praha