Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Pokojíček jako pro monacká dvojčata

Změny v životním stylu se odrážejí v činnosti a vzhledu našich příbytků. Zatímco „obývák“ se spojil s kuchyní a vytvořil rušný společenský prostor, dětský pokoj si zachovává svou intimitu. Jeho nový styl působí klidněji a navozuje pocit bezpečného útočiště.

Po mnoha letech se barevná paleta dětského pokoje změnila směrem k ještě jemnějším pastelovým tónům. Výrazným odstínům je už odzvoněno, vítězí čisté, jasné tóny, evokující jednoduchost i život v pohádkovém zámku.

Vedou pastelové barvy

S novým barevným trendem přichází luxusní španělská značka, která mimo jiné zařizovala pokoj dětem monackého knížete. „Nejenom v období zimy a plískanic, ale i v době rychlých změn techniky berou děti a jejich rodiče dětský pokoj čím dál častěji jako ostrov klidu a bezpečné útočiště, čemuž odpovídá i volba barev a doplňků,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel, jež se specializuje na zařizování dětských pokojů. Podle jejích slov věci měkké, hebké a hřejivé, navíc v barvách navozujících pocit míru a harmonie, zde logicky nacházejí svoje místo.

Odolný a ekologický dub

Interiérové zařízení se již nepořizuje na pár let, jako tomu bývalo doposud. Nadčasové nábytkové kousky s puncem neokázalého luxusu mohou být uschovány pro další potomky. Základ představuje kvalitní masivní dřevo, preferované zvláště severskými firmami. Je ekologické a také odolné vůči dětským hrám.

Nejen stoly a židle, ale i postele mohou s dětmi růst. Například díky nastavitelné délce roštu může postel měnit svou podobu, od první postýlky až po stylové teenagerské sofa. Vynikající nábytek do dětských pokojů je zpravidla vyroben ze dřeva z evropských lesů a na jeho vzniku se podílejí lokální výrobci. Renomované firmy dbají na dopad výroby na životní prostředí i na podmínky, v jakých byl nábytek zhotoven. Rodiče, zařizující dětem bydlení, totiž čím dál víc zajímá, odkud výrobky jsou a jak vůbec vznikly.

Tapety a koberce

Styl směřující k čistotě a harmonii odrážejí také tapety do dětských pokojů, jsou jemnější a něžnější. Přírodní materiály, z nichž jsou vyrobeny, křiklavost předem vylučují. Ne jinak to vypadá u koberců. I v tomto segmentu trvá trend návratu k přírodním materiálům. Stálicí je pravá vlna a popularitu získaly také bavlněné koberce, které lze snadno vyprat v pračce. „Návrat na výsluní ale zažívají i akrylové koberce,“ upozorňuje Šárka Richtrová. Podle jejích zkušeností jsou díky novým technologiím od vlněných téměř k nerozeznání. Jsou stejně vysoké a měkké, lépe však odolávají znečistění, nepouštějí vlákna a mají antialergenní vlastnosti. Výhodou akrylu je také jeho variabilní barevnost, lze z něj zhotovit kousky v těch nejjemnějších odstínech. A příjemně překvapí i jejich cena.

 

Text Alena Kodlová, foto archivy firem