Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Renovujeme dřevěná okna

foto: Balakryl

Povrchová úprava dřevěných okenních rámů vlivem času, počasí a mechanického opotřebení degraduje, praská, a ztrácí tak svou ochrannou funkci. Není však kvůli tomu nutné hned měnit stará okna za nová. Pokud je zrenovujete, nejen ušetříte, ale také zachováte původní ráz domu. S pomocí moderních produktů to navíc opravu zvládne každý.

Pro docílení maximální životnosti dřevěných ploch se doporučuje provádět takzvaný obnovovací nátěr zhruba jednou za 5 let, samozřejmě v kontextu s a lokalitou domu, klimatickými podmínkami, konstrukčním řešením stavby a použitými materiály. Pravidelná péče o dřevěné části domu pomůže předejít případným problémům v podobě praskání nátěru a jeho loupání, zašednutí nebo začernání dřeva.
Ideální je ošetřit okna dříve než dojde k poničení povrchové úpravy a nátěru, řešení však má i velmi starý a „sprášený“ povrch. Zvláště náchylné na narušení ochranného nátěru jsou plochy s ostrými hranami, kde je vrstva velmi tenká. Teplota podkladu a okolí při natírání by měla být mezi 10°C a 25°C. Nátěry neaplikujeme za prudkého slunečního záření, za deště, mlhy nebo silného větru. Vlhkost vzduchu nesmí být nižší než 30 %, a zároveň vyšší než 75 %. Nižší teploty a vyšší vlhkost vzduchu zpomalují zasychání.

Postup

– Při kompletní renovaci okenních rámů je nejlepší staré nátěry opálit nebo odstranit až na dřevo například brusným papírem s hrubostí č. 60 – 100. Podklad musí být suchý, hladký, bez prachu, zbavený vosku, mastnoty a pryskyřice.
– Životnost dřeva prodloužíte použitím napouštědla obsahujícího účinné látky, které chrání dřevo proti dřevokaznému hmyzu, houbám, plísním a hnilobě. Nejlépe zasychá při teplotě 23°C po dobu 2 – 4 hodin. Přípravek aplikujeme výhradně na holé dřevo.
– Trvanlivost nátěru a usazování nečistot a vlhkosti ovlivňují nerovnosti povrchu. Je proto třeba je vytmelit akrylátovým přípravkem a po jeho (cca. po 3 hodinách) opět vybrousit, tentokrát papírem s hrubostí č. 120 – 150. Před samotným nátěrem je nutné povrch znovu důkladně očistit.
– Panty a kování potřebují kůru drátěným kartáčem, jež je zbaví případné rzi a nesoudržných starých nátěrů. Ty pak lehce přebrousíme smirkovým papírem č. 60 – 80 nebo brusnou houbičkou, povrch očistíme od prachu a nečistot a odmastíme (stačí omýt mýdlovou vodou). Osušený kov pak upravíme vrstvou antikorozního přípravku.
– Okenní rámy opatříme vrstvou prvního základního nátěru. Vodou ředitelná, vysoce přilnavá a kryvá akrylátová barva vytvoří na všech typech dřeva hladký povrch, který jde lehce zbrousit. S těžko přístupnými místy kolem pantů pomůže speciální štětec zvaný „zapanty“, který prodává například Dům barev. Po cca 4 hodinách schnutí povrch zbrousíme smirkovým papírem č. 150 – 180 a znovu očistíme. Finální úprava spočívá v nanesení dvou vrstev vrchního nátěru akrylátovou, vodou ředitelnou barvou odolnou vůči vyšším teplotám, povětrnostním vlivům a mechanickému namáhání. Odpuzuje vlhkost,
je trvale pružná a okna neslepí ani při vyšší teplotě či tlaku. Pokud i po několika letech stále dobře drží, stačí pro udržení ochranné funkce nátěru plochy očistit, odmastit, jemně zbrousit a natřít obnovovací vrstvou.

Text: redakce -ll-, foto: Balakryl

Tagy: